Connect with us

Форекс

МЕРКИТЕ НА ЕЦБ ВРОДИЈА СО ПЛОД – еврото зајакна во однос на доларот!

Објавено

на

На глобалните пазари доларот падна од 20-годишниот максимум минатата недела во однос на кошницата валути, при што еврото доби повеќе од 1 процент откако Европската централна банка ги зголеми каматните стапки поагресивно од очекуваното, односно за 0,5 проценти.

Индексот на доларот, кој го покажува движењето на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, минатата недела се намали за 1,2 проценти, на 106,70 поени.

Истовремено, доларот падна за 1,3 проценти во однос на европската валута, па цената на еврото достигна 1,0215 долари, блиску до највисокото ниво во последните две недели.

Курсот на доларот падна и во однос на јапонската валута, за 1,7 проценти, на 136,10 јени.

Форекс

Откако достигна повеќегодишен максимум, доларот почна да ја губи вредноста во однос на другите валути

Објавено

на

Вредноста на доларот во однос на кошничката валути на пазарот бележи намалување. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

НИТУ НАЈДОБРИОТ ФОНД НЕ Е ИМУН НА КРИЗАТА – Инфлацијата и стравот од рецесија ја стопија заработката на норвешкиот пензиски фонд

Објавено

на

Норвешкиот пензиски фонд денеска соопшти дека за првите шест месеци остварил загуби во инвестициите од 174 милијарди долари, последица на опотоварувањето на акциите предизвикано од стравувањата од глобална рецесија. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Кои акции на Македонска берза беа најинтересни за инвеститорите во јули?

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.07.-31.07.2022 година вкупниот промет изнесува 430.542.437 денари и бележи благ пораст од 0,97% во однос на претходниот месец јуни. (more…)

Продолжи со читање


Популарно