Connect with us

Останато

Мерките за поддршка на светската економија изнесуваат 19,5 трилиони долари на глобално ниво

Објавено

на

Од избувнувањето на пандемијата на коронавирусот, владите и централните банки ширум светот ветија дека ќе издвојат 19,5 трилиони долари за поддршка на светската економија.

Владите објавија мерки за поддршка од речиси 12 трилиони американски долари до септември оваа година, а централните банки дополнително помогнаа со најмалку 7,5 трилиони долари за да го ублажат влијанието на пандемијата врз нивните економии, соопшти ММФ во годишниот извештај објавен во понеделникот.

Сепак и покрај досега невидените размери и брзите мерки за спасување, кои вклучуваа намалувања на даноци, субвенции за плати, одобрување на кредити за мали бизниси и намалување на каматните стапки на рекордно ниски нивоа, глобалната економија трпи најголема рецесија од Големата депресија, пишува ММФ во извештајот, а пренесува „CNN”.

Економската активност и вработувањето во големи делови на светот, вклучувајќи ги САД и Европа, остануваат далеку под нивото на коешто се наоѓаа пред пандемијата.

Иако најавата за вакцини против Ковид-19 навестува подобрена перспектива за глобалната економија следната година, тоа нема да им помогне многу на земјите во блиска иднина. И потенцијалните пречки за обезбедување дополнителна финансиска поддршка на економиите може да го загрозат и така веќе кревкото закрепнување.

„На земјите сега им претстои долг пат на опоравок кој ќе биде тежок, нерамномерен, неизвесен и склон кон застои”, изјави извршната директорка на ММФ, Кристалина Георгиева.

Во САД, каде што расте бројот на случаи заразени со коронавирусот, одбивањето на претседателот Доналд Трамп да ја признае победата на Џо Бајден може да ги запре напорите да се донесе уште еден голем пакет на стимулации, пренесува „CNN”.

Во земјата сè уште има околу 10 милиони работни места помалку отколку пред да започне пандемијата, а неколку држави воведуваат нови ограничувања за да го запрат растот на бројот на заразени, што дополнително ќе го отежне заздравувањето на економијата.

Во исто време, Европската унија се соочува со внатрешен бунт што може да го одложи конечното одобрување на нејзиниот фонд за обновување од штетите предизвикани од пандемијата на коронавирусот во износ од 800 милијарди евра (950 милијарди долари), за кој се разговараа со месеци и требаше да започне на 1 јануари 2021 година.

Останато

Јавна расправа за Законот за буџети: Се воведуваат фискални правила и фискален совет за поголема контрола на јавните финансии

Објавено

на

Поставување на фискални правила и воспоставување на Фискален совет – во насока на поголема контрола, среднорочно буџетирање и воспоставување на интегриран систем за управување со јавни финансии-во насока на подобро планирање, креирање на регистар на јавни субјекти и зголемување на транспарентноста се дел од одредбите од новиот Предлог-закон за буџети. Денека на јавната расправа која се одржа во Министерството за финансии, на која учествуваше министерот за финансии Фатмир Бесими, преставници на Светска банка, ММФ и Европската комисија, како и претставници на експертската јавност, на стопанските комори и на невладините организации, беше дискутиран овој нов закон и предлозите кои биле доставени на ЕНЕР и имплементирани во законот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Шпанија воведува четиридневна работна недела!?

Објавено

на

Шпанската влада разгледува можност за воведување четиридневна работна недела, односно скреатено работно време, за да не дојде до пад на вработеноста. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Стапката на невработеност во третиот квартал изнесува 16,5%

Објавено

на

Стапката на невработеност во земјата заклучно со третиот квартал изнесува 16,5 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Популарно