Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Менаџерка од Дојче банк тврди дека не е веројатен нов колапс од типот на Леман брадерс

Објавено

на

Од 2005 до 2007, на врвот на „балонот“ на пазарот на недвижности, хипотекарни кредити им биле одобрувани на луѓе кои сакале да купат недвижнина, а не можеле тоа да си го дозволат. Потоа тие кредити се „пакувале“ во хартии од вредност и им се препродавале на инвеститорите. Леман брадрс во тој период купиле неколку брокерски куќи кои се бавеле со тоа и остварувале рекордни добивки.

Но, кон средината на 2007 почнале да се трупаат загубите. Фаталниот удар се случи девет месеци подоцна, на 16 март 2008, кога на раб на стечај се најде инвестициската банка Беар Стернс поради големите шпекулации со вредносни хартии базирани на второстепени хипотекарни кредити.

Светскиот шок предизвикан од колапсот на американската инвестициска банка Леман брадерс пред 10 години, најверојатно нема да се повтори, изјави извршна директор на Дојче банк, која исто така, ја отфрли можноста за укинување на дерегулацијата на финансискиот пазар.

– Оттогаш, се поставени многу заштитни механизми за да се спречат ефектите од „зараза“ и многу е направено за зајакнување на финансискиот систем, Силвие Матерат, членка на одборот на најголемата банка во Германија.

Матерат, исто така, верува дека американскиот претседател Доналд Трамп и неговата Републиканска партија ќе се соочат со силно противење на секакви чекори за големо намалување на регулативата за финансискиот пазар воведени во пресрет на финансиската криза.

– Не верувам дека ќе има бран на дерегулација, во основа поради тоа што е доста тешко да се имплементира, а тоа ќе биде тешко да се смени, рече Матерат, кој е главен регулаторен офицер во Дојче банк.

– Главните актери не го сакаат тоа, и не само заради дополнителната сигурност што ја носи, туку и од многу себична причина: Беше многу болно да се помине низ сето тоа и би било исто толку болно да се повтори.

– Наместо тоа, очекувам олеснување во смисла на имплементација, но не и дерегулација, рече таа

Останато

Раст на просечната плата во Македонија

Објавено

на

Просечната плата исплатена во март годинава во однос на март 2018 година е повисока за 3,8 проценти и изнесува 24.590 денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Хари Костов и Комерцијална банка влегуваат во РК Вардар?

Објавено

на

Првиот човек на Комерцијална банка, г-дин Хари Костов најверојатно наскоро ќе биде обелоденет како прв човек и на РК Вардар. (more…)

Продолжи со читање

Останато

7% од кредитоспособните лица, лани зеле брз кредит

Објавено

на

Граѓаните се заинтересирани за услугите на финансиските друштва, познати како брзи кредити. Земаат просечно меѓу 200 и 400 евра кредит, а во минатата година седум отсто од кредитоспособното население во земјава било опслужено од овие финансиски друштва. Од година во година секторот расте, а за поголема сигурност за потрошувачите дел од овие друштва што работат во земјава формираа Асоцијација на финансиски друштва. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange