Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Мекконел: Царините почнуваат да и штетат на американската економија

Објавено

на

Мич Мекконел, републикански лидер во американскиот Сенат, испрати порака до администрацијата на Трамп за брзо решавање на постоечките трговски спорови, особено со Кина, нагласувајќи дека царините што ги наметнале другите земји како одговор на трговската политика на Трамп, почнуваат да и штетат на американската економија.

– Царините почнуваат да имаат негативно влијание, затоа се надевам дека ќе напредуваме и во некои други области, особено со Кина, рече Мекконел.

Тој додаде дека се надева дека администрацијата на Трамп ќе избегне наметнување царини од 25% за увезените автомобили, прашање што предизвика паника кај производителите на автомобили.

– Се надевам дека наскоро ќе бидеме во подобра позиција и нема да мораме да одиме по тој пат, истакна Мекконел.

Останато

Тевдовски: „Фич“ ја потврди добрата фискална политика и реформите во јавните финансии

Објавено

на

Извештајот на кредитната агенција „Фич“, со кој го подигна кредитниот рејтинг на земјава после 13 години, е сериозна потврда за исправната фискална политка, а потенцирани се и реформите кои се направени во системот на јавни финансии. Ова го посочи министерот за финансии Драган Тевдовски презентирајчи го извештајот на кредитната агенција. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Запознајте го Славе Стефановиќ: До 15% поевтин живот благодарение на платформата на Cashback

Објавено

на

Како Славе Стефановиќ ја изгради својата мрежа на пријатели во Cashback и добива

дополнителни попусти кај 1800 трговци (more…)

Продолжи со читање

Останато

Тевдовски: Прогресивниот данок дава ефекти!

Објавено

на

Министерот за финансии, Драган Тевдовски изрази задоволство од ефектите на прогресивното одданочување. Тој вели дека приходите од персоналецот за 5 месеци забележале пораст од 17,4%. Сите тврдења дека ќе се намали вработеноста, ќе се зголеми даночната евазија, ќе се намалат платите, според него се покажале како неточни. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange