Connect with us

Компании

Мајкрософт стана највредна компанија во светот

Објавено

на

„Microsoft“ го надмина „Apple“ по пазарна капитализација и стана највредната компанија во светот чии акции се тргуваат на берзата, откако извештајот за бизнисот на американскиот производител на Ајфон не ги исполни очекувањата.

Во тргувањето на Вол Стрит до 10:30 часот по источно време, „Microsoft“ имаше пазарна капитализација од 2,45 трилиони долари, додека „Apple“ имаше пазарна капитализација од околу 2,41 трилиони долари, пренесува „CNBC“.

„Apple“ во четвртокот вечерта објави дека во периодот јули-септември, што е четврти квартал во фискалната година на компанијата, остварил приходи од 83,4 милијарди долари поради проблеми во синџирот на снабдување. Се предвидуваше на Вол Стрит дека ќе изнесува 84,3 милијарди.

Извршниот директор на „Apple“, Тим Кук, рече дека недостигот на приходи е проценет на шест милијарди долари и дека очекува проблемите со синџирот на снабдување да се влошат во кварталот октомври-декември.

Иако продажбата на Ајфон на „Apple“ се зголеми за 47 проценти во однос на претходната година, таа исто така не успеа во споредба со очекувањата на аналитичарите.

Од друга страна, „Microsoft“ деновиве објави дека во првиот фискален квартал остварил за 22 отсто поголеми приходи во однос на истиот период лани, што беше најбрзиот раст од 2018 година.

„Apple“ е првата компанија во светот што достигна пазарна капитализација од 1,0 трилиони долари во 2018 година, и првата што го надмина нивото од 2,0 трилиони долари минатата година.

„Microsoft“ минатата година успеа накратко да го надмине „Apple“ по пазарна капитализација, бидејќи пандемијата предизвика хаос во синџирите на снабдување, а во јуни оваа година достигна пазарна вредност од 2.000 милијарди долари откако за прв пат го објави првото големо ажурирање на својата програма Windows прв пат по пет години, наведе „CNBC“.

Компании

Претставување на словенечките работодавачи во Скопје

Објавено

на

Во соработка со Амбасадата на РС во Скопје, на 7 и 8 јуни, од 10 до 17 часот организираме претставување на словенечките работодавачи во Скопје (хотел Хилтон) и во Битола (Културно-информативен центар – Офицерски дом). Миграцијата на работната сила станува се повеќе дел од нашето секојдневие. Прогнозите велат дека бројот на странски работници ќе продолжи да расте и во иднина. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Вилма Учета Дузлевска на нова меѓународна позиција во рамки на Групацијата Триглав

Објавено

на

По петнаесетина години поминати во осигурителниот сектор во земјава, од кои дванаесет на главна извршна позиција, Вилма Учета Дузлевска заминува од кормилото на Триглав Осигурување Живот. Надзорнот Одбор на Триглав Осигурување со седиште во Република Хрватска ја назначи Учета Дузлевска за Претседател на Управниот Одбор, а позицијата ќе ја извршува по добивање на потребните согласности од страна на хрватските надлежни тела. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Оглас за вработување во Штедилница Можности

Објавено

на

Градете ја својата кариера и развивајте се како професионалец во примената на ИТ технологиите во областа на финансии и банкарство со Штедилница Можности. (more…)

Продолжи со читање

Популарно