Connect with us

Компании

Мастеркард ќе ги отстрани потписите од картичките

Објавено

на

Додека напредувањата во технологијата и сигурноста се менуваат како луѓето плаќаат и го потврдуваат својот идентитет, Мастеркард објави дека потписите на сопствениците на картички сега ќе бидат опционални, и на картичката и на сметките.

За сопствениците на картички, кои не треба да се регистрираат, создава побрзо и поедноставно искуство за продажба. Денес, потрошувачите го доживуваат ова кога ќе се приклучат кон плаќања со безконтактен картички, кои се брзи, безбедни и најчесто не бараат потпис.

Оваа одлука е усогласена со растечките барања на потрошувачите. Во истражувањето спроведено во САД, само 40% велат дека се потпишале на задната страна на своите картички, а една третина од оние кои не се потпишале изјавија дека не ја гледаат поентата во тоа. Во истото истражување, повеќе од половина од испитаниците верувале дека се исто толку сигурни без потписот, а две третини сакале биометрика да ги замени потписите, лозинките и ПИН-кодовите кога плаќале со својата картичка.

Со модерни, напредни форми на автентикација што се сега достапни, отстранувањето на условот за снимање на потписи на продажно место и сега потписните плочи на картичките е важен чекор во поддршката на нашата дигитална еволуција. Издавачите, трговците и сопствениците на картички ќе имаат корист од оваа промена, бидејќи побрзи, побезбедни опции ќе го подобрат задоволството и ќе ја зголемат продажбата“, рече Линда Киркпатрик, извршен потпретседател во САД за Трговци и прифаќање на Мастеркард.

Почнувајќи од април 2019 година, издавачите на Мастеркард на глобално ниво повеќе нема да бидат обврзани да вклучат панел за потпис на задната страна од производите на Мастеркард. Оваа промена го следи потегот, за да им овозможи на трговците да соберат потписи на сопствениците на картички за купување во продавница. Мастеркард ја водеше оваа индустрија со оваа најава во САД и Канада минатата есен, а сега ја проширува оваа опција на трговци низ целиот свет.

Ова го гледаме како победа за сите. Инвестициите што ги направивме во технологијата како вештачка интелигенција и биометрија се она што го поттикнува следниот чекор. Ние веруваме дека нашите продавачи и издавачки партнери насекаде ќе ја прифатат способноста да испорачаат поедноставно искуство на плаќање, и притоа да одржат највисоко ниво на безбедност“, рече Аџај Била, претседател за решенија за сајбер и разузнавачки информации на Мастеркард.

Елиминирањето на потребата за потписи е дел од важната промена кон напредните безбедносни технологии како EMV® чип, безконтактни плаќања и напредни технологии за управување со измами. Овие иновации обезбедуваат поголема сигурност и поедноставно, полесно искуство за плаќање. Покрај тоа, потрошувачите и понатаму се заштитени од измама со покривање на Mastercard Zero Liability.

Потписот веќе долго време е застарена форма на автентикација, а отстранувањето на панелот за потпис од картичките ќе ја зајакне потребата сите заинтересирани страни да ги искористат вистински ефективните автентикациски технологии за справување со измама“, рече Мајк Кук, постар заменик претседател на Walmart.

Погодноста и сигурноста се од суштинско значење за искуството со плаќањето кое го обезбедуваме на нашите клиенти. Како дел од нашата постојана врска со Мастеркард, ние сме возбудени да им понудиме на нашите клиенти кредитни картички кои тие можат да ги користат со леснотија, и со сигурност дека нивните трансакции со кредитни картички се безбедни“, рече Џејсон М. Рудман, раководител на дигитални и кориснички плаќања.

Компании

Амазон и Apple – директни партнери за продажба

Објавено

на

Онлајн гигантот Амазон потпиша договор со Епл, во чии рамки ќе може да ги продава директно производите на компанијата од Купертино, вклучувајќи Ајфон, во својата платформа. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Жена ќе го замени Илон Маск на чело на компанијата „Тесла“

Објавено

на

Производителот на електрични автомобили, „Тесла“, денеска објави дека Робин Денхолм, главната финансиска директорка на австралискиот телекомуникациски оператор „Тестра Корп“, ќе го замени Илон Маск на местото претседател на бордот на компанијата. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Винер Лајф Осигурување вработува!

Објавено

на

Винер Лајф осигурување вработува ТИМ МЕНАЏЕР!  Доколку мислиш дека можеш да допринесеш и бидеш дел од тимот, а притоа ги имаш квалификациите што се наведени подолу, АПЛИЦИРАЈ! (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange