Connect with us

Анализи

МАСТЕРКАРД: Од 2020 година цела Европа ќе плаќа бесконтактно

Објавено

на

Продолжува силниот продор на бесконтактната технологија, која претставува најшироко прифатен облик на електронско плаќање во историјата на Европа. Сега скоро една од две трансакции во европските продавници е бесконтактна. Ново истражување на компанијата Мастеркард покажува дека бесконтактното плаќање забележало значителен раст и во Хрватска. Во првите осум месеци од оваа година извршени се над 90% повеќе бесконтактни трансакции, отколку во истиот период минатата година.

На повеќе од 15 европски клучни пазари во Данска, Грција, Хрватска, Унгарија, Холандија, Полска и Русија бесконтактните трансакции сочинуваат повеќе од 50% од сите трансакции спроведени во продавниците. На пример, во Хрватска 54% од трансакциите во август годинава биле бесконтактни. Полска е предводник на овој тренд со над 80 бесконтактни трансакции во 2018 година. Безготовинската економија ја прифаќаат и бројни други европски земји. Луѓето го напуштаат готовинскиот начин на плаќање, па ја усвојуваат бесконтактната технологија.

Овие резултати јасно покажуваат дека Европа е предводник во бесконтактната револуција. Покрај едноставната употреба и практичност, корисниците бараат и сигурност и заштита кога станува збор за технологијата на плаќање. Заедно со зголемувањето на користењето на бесконтактните начини на плаќање доаѓа до раст и на довербата, па така се повеќе корисници сметаат дека бесконтактната технологија е подеднакво сигурна или посигурна од класичните начини на плаќање.

Бројот на корисници кои се служат со бесконтактен начин на плаќање во јавниот превоз постојано расте. Мастеркард го поддржува овој тренд и овозможува прифаќање на бесконтактната технологија како стандард на континентот. Така, на сите продажни места во Европа до 2020 година ќе биде овозможено бесконтактно плаќање.

Анализи

Јавен повик за учество на Собрание на акционери на Стопанска банка а.д. Битола

Објавено

на

Врз основа на членовите 48 и 49 од Статутот на Стопанска банка а.д. Битола, а согласно Одлуката на Надзорниот одбор од 31.01.2019 година за свикување на Собрание на акционери, СТОПАНСКА БАНКА а.д. БИТОЛА (more…)

Продолжи со читање

Анализи

Подготвени ли се банките во Македонија за имплементирање на двојазичноста?

Објавено

на

Од моментот на стапување во сила на Законот за јазици, албанскиот јазик ќе добие проширена употреба. Покрај македонскиот, во институциите службен јазик станува и албанскиот, што ќе се применува во комуникацијата, употребата и примената во сите постапки на граѓаните.

(more…)

Продолжи со читање

Анализи

Банки vs. Финтек компании: Кој ќе победи?

Објавено

на

Дигитализацијата зема се поголем замав, притоа рапидно развивајќи се, но како “FinTech” компаниите се справуваат во споредба со големите традиционални банки?

Додека голем број банки се уште се потпираат на постоечките рачни процеси, многу “FinTech” компании ја прифаќаат моќта на вештачката интелигенција за справување со финансиските предизвици.

“Revolut” и “ClauseMatch”, организираа панел дискусии со водечките “FinTech” компании и банки, каде што ќе се прикажат некои од најновите технологии и ќе се дискутираат иновативни стратегии.

Експертите на панелот ќе разговараат за:

✅ Кој е поблиску до усогласеност – банки или “FinTech” компании?
✅ Улогата на технологијата: Колку може да се автоматизира? Што треба да се автоматизира, а што никогаш не треба да се автоматизира?
✅ Што мислат регулаторите за горенаведеното?

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange