Connect with us

Останато

Маск го надмина Ворен Бафет на листата на најбогати луѓе и сега поседува богатство вредно над 6 милијарди долари

Објавено

на

Вредноста на имотот на Илон Маска во петокот значително се зголеми со што го надмина богатството на Ворен Бафет, па сега извршниот директор на  е седми најбогат човек во светот.

Богатството на Маск се зголеми и достигна вредност од 6,07 милијарди долари во петокот, објави „Bloomberg news“, по зголемувањето на акциите на производителот на електрични автомобили за 10,8 проценти.

Акциите на „Tesla” скокнаа за 500 проценти во текот на изминатата година, откако компанијата ја зголеми продажбата на „Model 3″.

Вредноста на имотот на Бафет драстично се намалила на почетокот од оваа недела, кога тој донираше акции вредни приближно 2,7 милијарди долари на конгломератот „Berkshire Hathaway“ за четири хуманитарни организации и на фондацијата Бил и Мелинда Гејтс во хуманитарни добротворни цели, пренесува „MarketWatch“.

Ова е последниот, но не и најголемиот придонес во неговиот план да го раздели своето богатство.

Останато

Платите стагнираат, но за даноци мора да има – Владата воведува нов данок!

Објавено

на

Владата ќе воведе еколошка такса за дизелот и за бензините од 3,5 денари од 1 јули, соопшти премиерот Зоран Заев. Станува збор за нова давачка со која практично ќе се зголеми цената на горивата за граѓаните. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Остануваат уште неколку дена до можноста за македонските стартапи да аплицираат за глобалната програма Accelerate2030!

Објавено

на

Сеавус Акцелераторот и Бизнис Импакт Лаб, со стратешките партнери УНДП и ФИТР отворија повик за најголемата глобална програма Accelerate 2030! (more…)

Продолжи со читање

Останато

Во Британија стравуваат поради најавеното зголемување на даноците

Објавено

на

Богатите претприемачи во Белика Британија стравуваат од претстојното зголемување на даноците во државата – највисоко за изминатите 60 години. Тоа се податоци на анализа на швајцарската банка „Lombard Odier“. (more…)

Продолжи со читање


Популарно