Connect with us

Останато

Маск го надмина Ворен Бафет на листата на најбогати луѓе и сега поседува богатство вредно над 6 милијарди долари

Објавено

на

Вредноста на имотот на Илон Маска во петокот значително се зголеми со што го надмина богатството на Ворен Бафет, па сега извршниот директор на  е седми најбогат човек во светот.

Богатството на Маск се зголеми и достигна вредност од 6,07 милијарди долари во петокот, објави „Bloomberg news“, по зголемувањето на акциите на производителот на електрични автомобили за 10,8 проценти.

Акциите на „Tesla” скокнаа за 500 проценти во текот на изминатата година, откако компанијата ја зголеми продажбата на „Model 3″.

Вредноста на имотот на Бафет драстично се намалила на почетокот од оваа недела, кога тој донираше акции вредни приближно 2,7 милијарди долари на конгломератот „Berkshire Hathaway“ за четири хуманитарни организации и на фондацијата Бил и Мелинда Гејтс во хуманитарни добротворни цели, пренесува „MarketWatch“.

Ова е последниот, но не и најголемиот придонес во неговиот план да го раздели своето богатство.

Останато

Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба – социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

Објавено

на

Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб ќе биде за бизнисите односно економската активност и работните места, сите активности што подразбираат ликвидност, финансиската стабилност и економското опоравување и третиот столб е фискалната и финансиската стабилност воопшто во економија вклучувајќи ја и финансиската стабилност на општините. Ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими во гостување на емисијата Економски магазин на Алсат-М телевизија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Се очекува следната година да биде година на опоравување со раст од 4,8% на БДП

Објавено

на

Растот за 2021 година првично се очекува да биде 4,8% од БДП, согласно основното сценарио. Следната година се очекува да биде година на економско опоравување, иако појдовната основа за растот од 4,8% ќе биде пониска од претходната година, вели во интервју министерот за финансии, Фатмир Бесими за Економски магазин на телевизија Алсат-М. Тој посочува и дека кризата предизвикана од коронавирусот е од многу поголеми размери во однос на светската финансиска криза од 2009 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими – Арсовска: Со инклузивен процес до решенија за излез од кризата

Објавено

на

Министерот за финансии, Фатмир Бесими оствари официјална работна средба со претседателката на Сојузот на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска. (more…)

Продолжи со читање

Популарно