Connect with us

Останато

МАСИТ: За ИКТ секторот да не важи даночната реформа

Објавено

на

Зголемениот персонален данок ќе удри врз ИКТ секторот. Велат овие фирми не се како било која друга индустрија во која најголем дел од работниците имаат просечни плати, а само за директорите ќе треба да се плаќа повеќе, туку целиот кадар е високоплатен и брзо напредува во кариерата. Бесни се бидејќи реформите биле донесени без нивно знаење за време на викенд и покрај тоа што сакале да ги дадат и своите забелешки.

Од МАСИТ бараат ИКТ секторот да биде иземен од реформата, во спротивно очекуваат проширување на сивата економија, пад на примањата и бавно напредување,, а во крајна линија и масовно иселување на младиот кадар. Сметаат дека нема да растат само трошоците за плати, туку и оние за обуки и доедукација на кадри кои постојано ќе заминуваат да работат во странство.

„Ќе имаат целокупен поголем збир на средства од данок по основ на плати од ИКТ индустријата, ако ги намалат, а не ако ги зголемат даноците. Во прв момент кога странскиот клиент ќе го види нашиот кадар дека го бива, му ја нуди платата што таму тој исто така му ја дава на вработениот што е во многу чести ситуации двојно повисока од таа што ја имаме кај нас во моментот. Значи самите се ставаме во ситуација да иницираме дополнително иселување од државата“ – вели Анита Никова Бундовски, извршен директор на МАСИТ.

Од МАСИТ се загрижени дека странците ќе се демотивираат да инвестираат во земјава поради поголемите давачки. По брзиот развој на секторот и големиот број на странски ИТ компании кои во изминатиов период почнаа да работат во земјава, сега велат позитивните процеси ќе запрат. Земјите од регионот како Бугарија и Романија биле многу поконкурентни од Македонија. Нуделе посебни услови, дури и пониски даноци за да привлечат ИКТ компании кои носат иновации, знаење, нови технологии.

„Странските инвеститори сигурно чувствуваат нестабилност во приказната и сигурно сметаат дека во одреден момент, доколку ваквите измени продолжат да се случуваат, ќе мораат да заминат или да се преселат што на нив им е многу лесно бидејќи немаат направено капитални инвестиции во државава“ – вели Никова Бундовски.

ИКТ секторот е најбрзорастечки во Македонија. За само една година се отвориле 600 нови компании, со што бројката во овој сектор од 1.700 пораснала на 2.300 фирми. Со новата даночна реформа на Владата која треба да профункционира за неполни два месеци ќе бидат погодени 12 илјади вработени во овој сектор. Според податоците на МАСИТ, 30% од идниот ИТ кадар оди да работи во странство пред да заврши со формалното образование.

Останато

Македонија повторно се најде на “30 под 30” листата на Форбес за 2019 година

Објавено

на

На 12 февруари, со отворање на Лондонската Берза магазинот Форбес ја објави листата “30 под 30” за 2019 година за Европа.

Оваа година листата вклучува претставници од 34 европски земји во 10 категории, а на листата се најдоа и Аријана Коскарова и Бојан Коскаров од Македонија, во категорија “социјални претприемачи” со нивниот модел на иновативно неформално образование – Creative Hub.

Creative Hub е концепт на иновативен тренинг хаб кој работи по 5П пристап односно предавачи кои се ескперти од област, програми кои одговараат на потребите на пазарот, визитинг предавачи, настани во текот на програмата и платена пракса за секој учесник. Овој тренинг хаб постои од август 2017 година и за неполни 2 години успеа да се издигне како центар за квалитет препознатлив по урбаните настани како ПР Бар, Македонски Маркетинг настан, HR Сабота, Photography Masterclass со Фотографот на Вог итн. Аријана и Бојан во моментов го отвараат и својот втор хаб во Тирана, Албанија.

Токму овој модел на иновативен тренинг хаб во областа на маркетинг и пр, човечки ресурси, веб и графички дизајн, адвертајзинг итн, фокусиран на тоа да учесниците стекнат вештини и компетенции што им се потребни денес ги донесе овие двајца млади како дел од елитното друштво на Форбес по 30.

Покрај нив, оваа година на листата се најдоа и актерот Даниел Ретклиф ( познат по улогата во Хари Потер), фудбалерот на Атлетико Мадрид Антони Гризман, наследникот на гигантот Луи Витон, Антоан Арно и многу други.

Само да потсетиме ова е втора година Македонија да се најде на оваа листа, лани беше претставена од Нина од “Групер” и Жаре “Еден на Еден”.

Продолжи со читање

Останато

Колку сендвичи дневно “крадат” македонските политичари?

Објавено

на

Парламентарниот пратеник на Листата на Марјан Шарец (ЛМШ) поднесе оставка само неколку часа откако на колегите наивно им раскажал како спровел „социјален експеримент“, минувајќи покрај касата во продавница во близина на словенечкиот парламент и дека „набавил“ сендвич.

Сѐ почнало во средата кога пратеникот на владејачката партија Дариј Крајчич, за време на расправа за механизмите за контрола на прехранбените производи, сакајќи да ја разведри атмосферата, кажал дека механизмите на контрола добро дејствуваат ако сите им се придржуваат, но дека на надзорот секогаш нешто му се протнува и тоа го илустрирал со бизарна анегдота.

Тој кажал дека себеси јавно се пријавува бидејќи во локална продавница „отуѓил сендвич“ минувајќи покрај касата.

Чекав да платам, сигурно неколку минути, но на касата разговараа, а мене никој не ме забележуваше. Затоа излегов без да платам. И никој не потрча по мене иако имаат повеќе камери за видеонадзор“, кажал Крајчич, инаку доктор по шумарство на љубљанскиот универзитет кој претходно го водел државниот завод за заштита на природата.

Иако тој подоцна на новинари им изјавил дека не станувало збор за вистинска туку за виртуелна кражба, односно „социјален експеримент“ бидејќи потоа се вратил и го платил сендвичот и им се извинил на продавачките, Крајчич само неколку часа подоцна соопшти дека дава оставка како пратеник.Оставката е прифатена и во парламентот ќе го замени друг член на партијата која ја води премиерот Марјан Шарец.

Оставката ја прифативме. Крајчич е добар експерт, човек, колега, пријател и соработник, но во оваа прилика направил недозволив чин“, соопшти ЛМШ.

Ако во практика сакаме да ги спроведуваме принципите на нашата партија, тогаш за своите постапки мора да прифатиме одговорност, што го направи Крајчич со својата оставка. Тешко ни е поради тоа, но тоа беше негова самостојна одлука“, се додава во соопштението.

Прашањето е: КОЛКУ СЕНДВИЧИ НА ДЕН СЕ КРАДАТ ОД СТРАНА НА МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ И КОГА БАРЕМ ЕДЕН ОД НИВ ЌЕ БИДЕ ДОБЛЕСЕН ДА СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ФУНЦКИЈАТА КОЈА ЈА ИЗВРШУВА?

Продолжи со читање

Останато

Акциите на Јувентус излегоа на берза

Објавено

на

Италијанскиот фудбалски клуб Јувентус одлучи да се појави на меѓународниот пазар на обврзници. На тој начин успеа да обезбеди капитал многу повисок од првичните барања.

Клубот, кој во 2001 година ги понуди акциите на Миланската берза, се задолжи со 175 милиони евра со издавање на петгодишна обврзница. Инвеститорите можат да сметаат на годишен принос од 3,5%. Управата на Јувентус претходно најави дека со издавање на обврзница планира да добие 150 милиони евра.

Средствата ќе бидат искористени за отплата на постоечките долгови.

За потсетување, долгот на овој клуб кој во два наврати беше европски првак, успеа да достигне неверојатни 310 милиони евра. Презентацијата наменета за инвеститорите, содржи податок дека приходите на овој клуб пораснале за 161% во сезоната 2017/2018.

Кон растот на приходите огромен придонес има купувањето на Кристијано Роналдо од Реал Мадрид за кого “старата дама” плати неверојатни 100 милиони евра. Зад издавањето на обврзницата на Јувентус стојат американската банка “Морган Стенли” и италијанската “УБИ банка”.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange