Connect with us

Странски банки

Маркетинг директорот на JPMorgan Chase советува банките да се збогуваат со традиционалниот маркетинг

Објавено

на

Финансиските маркетери понекогаш се загрижени дека екстензивната употреба на анализата на податоци ќе е неопходна за потрошувачите. Тоа не му пречи на Кристин Лемкау, главен маркетинг директор во JPMorgan Chase, кој смета дека анализата на податоците само ќе ја подобри релевантноста и персонализацијата на маркетинг пораките.

Како пример, Лемкау опишува “интелигентни” банери и реклами – избрани преку анализатор – дека Chase прикажува само такви на сопствената веб-страница:

“Минатиот месец потрошив 400 долари за купување на Амазон. Вие би можеле да ја искористите Амазон картичката за награди. Еве 300 $ за да се пријавите за еден сега. ” – JPMorgan Chase ја издава таа картичка, се разбира.

“Тоа дури и не се чувствува како реклама”, рече Лемкау на неодамнешниот настан на рекламната индустрија. “Тоа е многу повеќе од начин да се покаже дека навистина имате добар однос со потрошувачот”. И тоа му значи многу повеќе на потрошувачот лично.

Лемкау е возбуден за иднината на податочните апликации во финансискиот маркетинг. Таа смета дека “глупавите реклами” (како што ги нарекува) ќе бидат повеќе заменети со повеќе и повеќе теренски насоки за поединци. И, според Лемкау , ова е само почеток.

 

Странски банки

Бундесбанк е спокојна за германската економија и покрај ризиците

Објавено

на

Германската економија останува на патот на растот благодарение на силната локална побарувачка, иако позитивниот тренд се забавува поради сложената комерцијална средина и некои привремени ефекти врз автомобилскиот сектор. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Revolut доби банкарска лиценца од Европска Централна Банка

Објавено

на

Revolut, дигиталната банка од Велика Британија, во четвртокот (13 декември) објави дека добила одобрение за банкарска лиценца во Европа од страна на Европската централна банка. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Forbes 2000: Најмоќните банки во 2018 година

Објавено

на

Од десетте најдобри компании на листата оваа година, седум се банки и само една компанија, Apple, е нефинансиска институција. Пораката? Во ера обележана со технолошките промени и прекинот во индустријата, немилосрдниот раст на финансиските услуги на новите и развиените пазари го прави банкарството најзастапениот бизнис на земјата. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange