Connect with us

Останато

Манфред Херполшајмер: 17 години директор на банка, а денес “јутјубер”

Објавено

на

Манфред Херполшајмер, 65-годишен директор на германската банка Шпаркасе Леверкузен, основал свој личен Јутјуб (YouTube) канал преку кој на помладата популација им објаснува околу финансиите.

Како што вели Блумберг, целта на Херполшајмер е едноставна, на едноставен начин им објаснува на личности помлади од 30 години што претставуваат кредитите.

Идејата се разви преку разговорите со младите. Беа во потрага по видеа кои објаснуваат бизнис и финансии на јазик кој е разбирлив и не е комплициран“, изјави Херполшајмер, кој 17 години бил директор на банка.

Тој додава дека ужива во тоа да ги споделува своите искуства, иако работата на неговиот Јутјуб канал се претворила речиси во целодневна работна активност.

Манфред има импровизирано студио во подрумот на својата куќа, каде ги снима видеата секоја недела, а целта му е да објавува по едно видео неделно.

До сега се објавени пет видеа, сите на германски јазик. Херполшајмер вели дека целта не му е да заработи од својот Јутјуб канал, но истовремено вели дека нема да ги одбие спонзорите доколку се појават.

Останато

ТРИФУН КОСТОВСКИ: Имавме потенцијален инвеститор што сакаше да ја преземе банката, но Народна банка не дозволи…

Објавено

на

На денешната прес конференција бизнисменот Трифун Костовски со неговиот син Коста ја обвинија Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката за нејзиното пропаѓање. (more…)

Продолжи со читање

Останато

УЈП: Корисниците на МОЈДДВ кои имаат трансакциска сметка на Еуростандард банка да извршат промена

Објавено

на

Управата за јавни приходи апелира до граѓаните кои во апликацијата МојДДВ имаат внесено трансакциска сметка од Еуростандард Банка, да извршат промена со внесување на валидна трансaкциска сметка, со цел исплата на средства од поврат на ДДВ за физички лица.  (more…)

Продолжи со читање

Останато

Рустеми: „АД Пошта” ја стопираше услугата платен промет, откако ѝ е одземена дозволата на Еуростандард банка

Објавено

на

Генералниот директор на АД Пошта Северна Македонија, Ејуп Рустеми на прес-конференција одржана по повод одземањето на дозволата за работа на Еуростандард банка АД Скопје со која Македонската пошта имаше договор за извршување на услугата платен промет, изјави дека платниот промет што се врши преку АД Пошта Северна Македонија е стопиран и ќе се активира кога ќе биде потпишан договор со друга банка во законска процедура. (more…)

Продолжи со читање

Популарно