Connect with us

Криптовалути

МАКЕДОНЦИТЕ “НЕ СЕ ЗАИНТЕРЕСИРАНИ” ЗА КРИПТОВАЛУТИ – Македонија последна во регионот по бројот на инвеститори во криптовалути

Објавено

на

Во Србија во криптовалути инвестирале 127.461 инвеститори, што ја прави прва во јадранскиот регион по бројот на инвеститори во криптовалути во однос на бројот на жители, објави порталот „Bloomberg Adria“, повикувајќи се на анализата на компанијата „TripleA“.

Според таа анализа, инвеститорите во криптовалути сочинуваат 1,9 проценти од населението во Србија, додека на второ место се жителите на Словенија, кои се 1,7 проценти од вкупното население.

Криптовалутите се во сопственост на 1,6 проценти од населението во Хрватска, 1,4% во Босна и Херцеговина, а 1,3 проценти од населението во Северна Македонија инвестирало во виртуелни пари, покажуваат податоците на „TripleA“.

„Криптовалутите покажаа значителна нестабилност во 2022 година, одејќи рака под рака со негативниот став на глобалните инвеститори кон ризикот“, заклучи аналитичкиот тим на „Bloomberg Adria“.

„Bloomberg Galaxy Crypto Index“, како што наведоа, е намален за 54 проценти од почетокот на годината, но неодамна забележа пораст од 43 проценти во однос на крајот на првата половина на 2022 година.

„Се претпоставува дека постои среднорочен потенцијал за раст, со оглед на привлечното ниво на цени за влез во крипто-средствата“, наведуваат аналитичарите на „Bloomberg Adria“.

Криптовалути

Ќе се формира нов регулатор кој ќе биде одговорен за регулирање на индустријата за криптовалути

Објавено

на

Европската унија (ЕУ) планира да создаде шеста „организација против перење пари“ која ќе биде конкретно одговорна за регулирање на индустријата за криптовалути. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Криптовалутите повторно во пораст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно се намали откако во изминатите 24 часа го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека инфлацијата полека се намалува. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) Спојувањето на етериум може да ја поттикне цената на биткоинот нагоре!?

Објавено

на

Популарниот крипто-аналитичар Бенџамин Кауен анализира како етериум може да ја поттикне цената на најпознатата криптовалута биткоинот нагоре. (more…)

Продолжи со читање


Популарно