Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Македонска делегација на регионален форум на иновација, технологија и претприемаштво Sarajevo Unlimited 2018“

Објавено

на

Од денеска до 7 ноември во Босна и Херцеговина се одржува третиот регионален форум за иновација, технологија и претприемништво – Sarajevo Unlimited 2018, на кој ќе учествува и македонска делегација предводена од директорот на Фондот за иновации и технолошки развој, Јован Деспотовски. Тој ќе ги претстави мерките и активностите што ги презема државата за зголемување на економскиот раст преку поддршка на успешни иновативни бизниси.

Sarajevo Unlimited 2018 претставува прв регионален форум за иновација, технологија и претприемаштво, а целта на настанот е создавање платформа што ќе ги претстави и акцентира успешните приказни на она што веќе е постигнато во регионот во однос на имплементирање на иновациите во образованието и бизнис-екосистемот, но и поефикасно поврзување на инвеститорите, пазарите и релевантните институции.

Во рамките на третото издание на фестивалот ќе се одржи и посебна конференција за Кина и земјите од Централна и Источна Европа со наслов „16+1“. Во рамките на оваа конференција високи претставници од единаесет земји од Европската Унија и пет балкански земји ќе остварат средба со цел да ја промовираат соработката на полето на иновациите, технологијата, науката и претприемаштвото.

Се очекува повеќе од 400 странски делегати да го посетат форумот вклучувајќи и претставници на владини институции, корпорации, универзитети и истражувачки центри, како и креативни хабови.

Останато

Јовановиќ: Мислев дека “метлата” требаше да ги фати оние кои работеа за личен интерес и местеа милионски тендери

Објавено

на

Поранешниот советник во Министерството за финансии, Бранимир Јовановиќ, се огласи по повод промената која ја најави премиерот Зоран Заев за смената на Министерот за финансии, Драган Тевдовски. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Истражување – Колкави се просечните месечни нето примања во ИТ секторот?

Објавено

на

Во периодот од 6 февруари до 6 март 2019 година, македонскиот портал за информатичка и комуникациска технологија IT.mk спроведе опсежна анкета за состојбата на македонската ИТ работна сила. Анкетата, во која земаа учество повеќе од илјада професионалци од ИТ индустријата, прикажува клучни факти за програмерите, девелоперите, графичките дизајнери и професионалците од областа на дигиталниот маркетинг во Македонија. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Вчера во Битола се отвори нов мултифункционален комплекс „СН СООБРАЌАЕН ЦЕНТАР” Инвестиција вредна 5,5 милиони евра

Објавено

на

Вчера во Битола СН Осигурителен Брокер АД Битола отвора нов мултифункционален комплекс „СН СООБРАЌАЕН ЦЕНТАР”, единствен од ваков тип на територијата на Битола и околината. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange