Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Македонска Берза: финансиските разултати на котираните друштва за првото полугодие

Објавено

на

Од вкупно 101 компанија, 72 завршиле со добивка, а 29 компании завршиле со загуба за првото полугодие од 2018 година.

По профитабилноста повторно банкарскиот сектор се најде на врвот на табелата.

Стопанска банка АД Скопје  со 1.913.686.000 денари е лидер на листата, потоа следува Комерцијална банка АД Скопје со добивка од 1.314.675.000 денари и на третото место е НЛБ Банка АД Скопје со добивка од 1.175.932.000 денари.

Меѓу 10-те компании со најголема добивка покрај трите банки се и Македонски телеком со 815.799.000, Мермерен комбинат со 666.489.000, Алкалоид со 376.801.000, Охридска банка со 375.948.000, Цементарница УСЈЕ со 432.543.000, Макпетрол со 326.588.000 и УНИ банка со 126.578.000.

Финансиските резултати на сите котирани друштва можете да ги најдете на следниот линк.

Останато

Раст на просечната плата во Македонија

Објавено

на

Просечната плата исплатена во март годинава во однос на март 2018 година е повисока за 3,8 проценти и изнесува 24.590 денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Хари Костов и Комерцијална банка влегуваат во РК Вардар?

Објавено

на

Првиот човек на Комерцијална банка, г-дин Хари Костов најверојатно наскоро ќе биде обелоденет како прв човек и на РК Вардар. (more…)

Продолжи со читање

Останато

7% од кредитоспособните лица, лани зеле брз кредит

Објавено

на

Граѓаните се заинтересирани за услугите на финансиските друштва, познати како брзи кредити. Земаат просечно меѓу 200 и 400 евра кредит, а во минатата година седум отсто од кредитоспособното население во земјава било опслужено од овие финансиски друштва. Од година во година секторот расте, а за поголема сигурност за потрошувачите дел од овие друштва што работат во земјава формираа Асоцијација на финансиски друштва. (more…)

Продолжи со читање
Unibanka_banner_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange