Connect with us

Останато

Македонска берза го објави Месечниот статистички билтен за септември 2018

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.09.-30.09.2018 година вкупниот промет изнесувал 483.521.117 денари и е зголемен во однос на август за 3,14%.

Класичното тргување изнесува 353.818.953 денари и е зголемено во однос на август за 40,05% кога изнесувало 252.634.347 денари. Tргувани се акции во вредност од 346.276.111 денари и обврзници во вредност од 7.542.842 денари.

Блок трансакциите за септември изнесувале 129.702.164 денари и се намалени за 40,00% во однос на август.

Бројот на трансакции во септември изнесувале 1.827 и се зголемени за 25,14% во однос на август кога изнесувале 1.460.

Вкупната капитализација на берзата е 165,006,303,844 денари и претставува раст од 3,85%.

Најтргувани акции на официјалниот пазар за септември се на Комерцијална банка, следи Макпетрол АД Скопје, и Алкалоид АД Скопје е на трето место.

 

 

Останато

На повикот “СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка се пријавиле 186 компании

Објавено

на

Во Фондот за иновации и технолошки развој беа презентирани првичните резултати по завршената административна проверка на пристигнати апликации на јавниот повик за инструментот „Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва старт ап и спин оф – СтартАПувај“, финансиран од ФИТР и Светската банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Уапсени членови на меѓународна група која ограби сефови во две македонски банки

Објавено

на

Обвинителството за организиран криминал отвори истрага против седуммина осомничени за ограбување сефови во две македонски банки, објави Сакам да кажам. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Потпишан меморандум за соработка помеѓу ЗВРМ и ИОРРМ

Објавено

на

На 09-ти Јануари 2019 година, Здружението на Внатрешни Ревизори на Македонија (ЗВРМ) и Институтот на овластени ревизори на Република Македонија (ИОРРМ) потпишаа Меморандум за соработка, со кој се потврдува взаемната соработка за подигнување на професијата Внатрешен Ревизор и Овластен Ревизор на повисоко ниво, промовирање на стручноста, знаењето и професионалноста на своите членови. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange