Connect with us

Форекс

Македонската берза ќе организира онлајн презентација за подобро запознавање со crowdfunding платформата Funderbeam

Објавено

на

Македонската берза во текот на јули ќе организира нови активности преку кои граѓаните ќе можат уште подобро да се запознаат со crowdfunding платформата Funderbeam.

Преку воспоставената соработка помеѓу Funderbeam SEE и Maкедонска берза, првиот настан во рамките на овие активности е бесплатна презентација на Дамир Бичаниќ, Директор на Funderbeam SEE, на 08.07.2020 (среда) од 12:00 часот.

Регистрација на https://forms.gle/qfPjsUXRfgzAyv3GA

Презентацијата ќе се одржи преку Zoom платформата. Пред почетокот на презентацијата, ќе биде испратен линк за пристап до платформата за следење на презентацијата.

Во рамките на „Јули – месец на Funderbeam“ граѓаните ќе имаат можност да закажат online состанок со претставници на Берзата и да дознаат подетално за платформата.

Интересот за online состанок, потребно е да се потврди кај Каролина Каровска Божиноска преку електронската пошта karolina@mse.org.mk.

Форекс

Wall Street одговори со рекорд на инаугурацијата на Бајден!

Објавено

на

Акциите на најпознатата светска берза во Њујорк (Wall Street) се на рекордно ниво поради охрабрувачките извештаи за приходите на акционерите и поради оптимизмот дека новото раководство во Вашингтон ќе значи поголема поддршка за економијата, која е во голема тешкотија поради пандемијата на Ковид-19. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Руската рубља е најпотценета валута во светот!?

Објавено

на

Британскиот неделник „The Economist“ ја прогласи руската рубља за најпотценета валута во светот. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Доларот повторно паѓа, цената на нафтата расте

Објавено

на

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата со валути нагло oпадна. (more…)

Продолжи со читање

Популарно