Connect with us

Домашни банки

Македонија на второ место по процентуално намалени нефункционални кредити за една година!

Објавено

на

Нефункционалните кредити (NPL) во регионот на Централна и Југоисточна Европа изнесуваат 3,2 проценти во првата половина од годината, што е под границата од 5% што Европската банкарско тело ја оцени како висока, покажува најновиот извештај на Виенската иницијатива.

Во последните 12 месеци, во однос на крајот на јуни 2020 година, нефункционалните кредити (NPL) се намалени за 7,8 отсто.

Македонија се наоѓа на второто место по најголемо процентуално намалување на нефункционалните кредити (NPL), кои бележат пад од 23 проценти и се наоѓа веднаш зад лидерот Унгарија која има намалување на нефункционалните кредити за 28%. Апсолутен лидер според износот на намалени нефункционални кредити е Полска, која ги намалила НПЛ кредитите за неверојатни 2 милијарди евра.

Добрите резултати се припишуваат на мерките за помош на банките и стопанството, а особено на мораториумите за отплата на кредитите што ги донесоа речиси сите земји, како и на шемите за гаранции. Сепак, сите овие мерки истекуваат наскоро и предупредуваат во виенската иницијатива дека последиците од кризата допрва ќе се појават.

На крајот на јуни, Албанија (7,1 проценти) и Хрватска (6,9 проценти) имаат најголем удел на нефункционалните кредити меѓу 17-те земји во регионот опфатени со Виенската иницијатива. Србија е на ниво од 3,5 проценти, а најмало учество на лошите кредити имало во Естонија со 0,3 проценти и Унгарија со 0,8%.

Виенската иницијатива е организација основана во 2009 година во обид да обезбеди финансиска стабилност во Централна и Југоисточна Европа, а Виенската иницијатива 2 е создадена во 2011 година по финансиската криза во ЕУ во 2011 година. Основана е од Европската комисија, Европската банка за обнова и развој, Светската банка, ММФ и Европската инвестициска банка.

Домашни банки

Комерцијална банка меѓу најдобрите иноватори во светот – Прогласена од Global Finance за Врвен иноватор во корисничко искуство за услугите преку OneID

Објавено

на

Комерцијална банка влезе во друштвото на врвните финансиски иноватори во светот со воведувањето на услугата електронска идентификација преку OneID. Меѓународниот магазин Global Finance ѝ ја додели на Комерцијална банка угледната награда „Врвен иноватор во корисничко искуство за 2023 година за услугите преку OneID“, со што ја рангираше Банката меѓу Топ финансиските иноватори во светот. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 2 јуни 2023 година

Објавено

на

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 2 јуни (петок) 2023 година заради празнување на Духовден. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Финансиска поддршка од Комерцијална банка за ново издание на турнирот во мал фудбал „Тоше Проески“

Објавено

на

Меѓународниот турнир во мал фудбал „Тоше Проески“ во Крушево и годинава, со финансиска поддршка од Комерцијална банка, собра на едно место спортски екипи од повеќе држави во чест и спомен на музичката легенда. (more…)

Продолжи со читање

Популарно