Connect with us

Останато

Лоши вести за секој што користи мобилен телефон

Објавено

на

Кинеската технолошка компанија „Huawei“ објави дека одлуката на британската влада да ја отстрани опремата на „Huawei“ од системот на британската мрежа 5Г е „разочарувачка“.

Кинеската компанија изјавила дека тоа „ќе ја стави Велика Британија во бавна дигитална лента и ќе го зголеми продлабочувањето на дигиталните разлики“.

„Оваа разочарувачка одлука е лоша вест за секој во Велика Британија што користи мобилен телефон“, изјави портпаролот на „Huawei“ во Велика Британија, Ед Брустер.

Во исто време, тој и предложи на британската влада да ја преиспита одлуката.

„Веруваме дека новите ограничувања на САД за „Huawei“ нема да влијаат врз проширувањето или безбедноста на производите што ги доставуваме во Велика Британија“, рече Брустер.

Кинеското Министерство за надворешни работи, исто така, објави дека се спротивставува на одлуката, потенцирајќи дека оваа одлука на Велика Британија е неоснована, пренесува „BBC“.

Портпаролот на кинеското Министерство Хуа Чунинг изјави дека Пекинг ќе преземе мерки за зачувување на „легитимните интереси“ на кинеската компанија.

„Велика Британија користеше неосновани ризици како изговор за соработка со САД во кршење на релевантните обврски што ги презеде. Сите одлуки и потези ќе бидат платени“, се закани таа.

Кинескиот амбасадор во Велика Британија Лиу Ксијаоми изјави дека одлуката не само што е разочарувачка, туку и застрашувачка.

„Начинот на кој се однесувате кон „Huawei“ ќе биде многу внимателно набљудуван од другите кинески компании“, рече тој.

Останато

Инфлацијата ја уништува Турција

Објавено

на

Годишната стапка на инфлација во Турција во јануари се зголеми на 64,86 проценти, објави турскиот институт за статистика Туркстат. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Годишната инфлација во еврозоната во јануари падна на 2,8 проценти

Објавено

на

Според прелиминарните податоци на Евростат, во јануари годишната стапка на инфлација во Еврозоната се намалила на 2,8 отсто. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Берзите во пораст, расте и цената на нафтата!

Објавено

на

На азиските берзи цените на акциите пораснаа, најмногу на кинеските пазари, бидејќи тамошните власти најавија нови мерки за стимулирање на растот на втората по големина економија во светот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola-euro-2024/ https://austinpublishinggroup.com/a/parlay/ https://austinpublishinggroup.com/a/judi-bola/ https://austinpublishinggroup.com/a/sbobet/ https://compendiumapp.com/comp/dominoqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/wp-includes/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/pkv-games/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/bandarqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/dominoqq/ https://tickerapp.agilesolutions.pe/wp-includes/js/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/pkv-games/ https://austinpublishinggroup.com/group/bandarqq/ https://compendiumapp.com/comp/pkv-games/ https://compendiumapp.com/comp/bandarqq/ https://bankarstvo.mk/PCB/pkv-games/ http://compendium.pairserver.com/ http://compendium.pairserver.com/bandarqq/ http://compendium.pairserver.com/dominoqq/ http://compendium.pairserver.com/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-5k/ https://compendiumapp.com/app/slot-depo-10k/ https://bankarstvo.mk/PCB/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/dominoqq/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot-depo-5k/ https://austinpublishinggroup.com/group/slot77/ https://compendiumapp.com/ckeditor/judi-bola-euro-2024/ https://compendiumapp.com/ckeditor/sbobet/ https://compendiumapp.com/ckeditor/parlay/ https://sabriaromas.com.ar/wp-includes/js/pkv-games/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/pkv-games.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/bandarqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/dominoqq.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-thailand.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-depo-10k.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/slot-kakek-zeus.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/rtp-slot.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/parlay.html/ https://www.europark.lv/uploads/Informativi/sbobet.html/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/pkv-games/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/bandarqq/ https://st-geniez-dolt.com/css/images/dominoqq/ https://www.knowafest.com/files/uploads/pkv-games.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/bandarqq.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/dominoqq.html https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-5k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot-depo-10k.html/ https://www.knowafest.com/files/uploads/slot77.html/