Connect with us

Странски банки

Лондонски „Schroders” го намали својот удел во НЛБ на под пет проценти

Објавено

на

Сопственичкиот удел на лондонската компанија „Schroders Plc” во словенечката НЛБ банка се намали на ниво под 5 проценти од досегашните 5,108%, објави банката.

Нова Љубљанска банка го објави ова во известувањето што го достави до Љубљанската берза во четвртокот, без да ја одреди големината на уделот на „Schroders Plc” во нејзиниот капитал по промената.

Нова Љубљанска банка соопшти дека „Schroders Plc” за промената ја известил банката на 26-ти август, додека трансакцијата што резултирала со намалување на уделот е извршена на 25-ти август.

Според податоците на НЛБ, „Bank of New York Mellon” (BNY Mellon) контролира 60,63% од акциите на банката во име на сопствениците на глобална депозитна сметка (ГДР) на крајот на мај 2020 година, по што следи словенечката влада со 25% од акциите и другите малцински акционери кои ги поседуваат преостанатите 14,37%. Акции на Нова Љубљанска банка котираат на главниот пазар на Лондонската берза.

Странски банки

Светска банка: Јавниот долг драстично се зголемува бидејќи македонската економија силно е погодена од Ковид-19

Објавено

на

Светската банка не е загрижена за зголемувањето на јавниот долг во земјата. Оттаму истакнуваат дека иако јавниот долг за една година се зголемил за 10 – 11% од БДП и проценуваат годинава да достигне до 61.6% од БДП, сепак очекуваат дека буџетската дупка ледната година ќе се намали. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Кина им подели по 25 евра на граѓаните на Шенжен за популаризација на дигиталната валута

Објавено

на

Кинеските власти на 50.000 жители на Шенжен избрани по случаен избор им поделија дигитални валути во вредност од 10 милиони јуани, што е еднакво на околу 25 евра по лице. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Французинката Одил Рено-Басо е нова директорка на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР)

Објавено

на

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја избра денеска Французинката Одил Рено-Басо за нова директорка, на своето Генерално собрание кое се одржува виртуелно поради пандемијата на Ковид-19. (more…)

Продолжи со читање

Популарно