Connect with us

Криптовалути

Лансирана Mode апликацијата за брзи биткоин трансакции

Објавено

на

Британскиот фин-тек стартап „Mode” на глобално ниво освен во САД ја лансираше новата мобилна апликација со која може да се вршат брзи биткоин трансакции.

Корисниците може преку банкарската картичка да вложат најмалку 50 фунти (59 евра) во купување на криптовалутата биткоини и потоа со овие средства да вршат брзи крипто трансакции.

Средствата може да ги користат за финансирање на тековни сметки и трошоци со тоа што криптовалутата се управува преку сервисот BitGo. Главната цел на „Mode” е да го подобри корисничкото искуство кое е на ниско ниво кај други видови на биткоин мобилни апликации, а притоа да ја зголеми безбедноста, брзината и ефикасноста на трансакциите.

Зад „Mode” стои Биз Стоун, еден од основачите на „Twitter”. „Mode” која сега е отворена за корисници и без испратена покана пред да се регистрираат од нив бара да ја поминат информативната процедура која се верфикува преку софтвер за вештачка интелигенција.

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарот на криптовалути под притисок

Објавено

на

Пазарот на криптовалути деновиве беше под огромен притисок. Криптовалутата етериум падна за 35 проценти за неколку дена, а биткоинот се намали под 10.000 долари откако надмина 12.000 долари пред неколку дена, граница што упорно беше голема пречка за биткоинот оваа година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Оптимизам на аналитичарите или реалност – биткоинот ќе достигне вредност од 500.000 долари!?

Објавено

на

Гувернерот на американската централна банка, Џером Пауел, изјави дека ФЕД ќе дозволи инфлацијата да се искачи на над два проценти. Централната банка на САД ќе го стори тоа за да може економијата да создаде што е можно повеќе работни места. (more…)

Продолжи со читање

Популарно