Connect with us

Останато

Лагард: Ќе ги зголемиме каматните стапки доколку е потребно

Објавено

на

Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард ги потврди плановите за првично зголемување на каматните стапки за четвртина процентен поен во јули и рече дека нејзиниот тим е подготвен да ги забрза каматните стапки доколку е потребно, односно доколку инфлацијата продолжи да расте.

Во своето обраќање на годишната банкарска конференција во Синтра, Португалија, Лагард увери дека новиот антикризен инструмент, кој допрва треба да биде објавен, нема да застане на патот на ЕЦБ да се справи со најбрзиот пораст на потрошувачките цени од воведувањето на еврото, известува Блумберг“.

„Доколку, на пример, видиме дека зголемената инфлација се заканува да ги поткопа инфлациските очекувања или знаци на потрајно губење на економскиот потенцијал што ја ограничува достапноста на ресурсите, би морале многу побрзо да ја повлечеме флексибилноста на монетарната политика“, рече Кристин Лагард.

Останато

ОДЛИЧНА ВЕСТ ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ – Во тек е етапната исплата на мартовските пензии, повисоки за 8,4%

Објавено

на

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започна етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8,4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија за раст на пензиите, која следи два индикатори односно 50% од порастот на просечната плата и 50% од порастот на трошоците за живот. Ова усогласување се врши два пати во годината март и септември и претставува постојан раст на пензиите. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Стевкова-Штериева: Принципите за родова еднаквост се основа за просперитетна иднина

Објавено

на

Со истакнување на обврската за почитување на Принципите за јакнење на жените (The Women’s Empowerment Principles) како дел од Целите за одржлив развој на ООН, д-р Маја Стевкова-Штериева, претседателка на МБА и Главен финансов директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка, нѐ потсети на заедничката одговорност за справување со најголемите предизвици на денешницата. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Кирил и Кристијан од ООУ “Мите Богоевски” – Ресен се национални победници на Европски квиз на пари 2023

Објавено

на

Денес, последниот ден на Глобалната недела на пари, во организација на Македонската банкарска асоцијација во соработка со Народната банка и Комисијата за хартии од вредност, се одржа финалето на националниот натпревар Европски квиз на пари 2023. (more…)

Продолжи со читање

Популарно