Connect with us

Останато

Лагард: Малку е веројатно зголемување на каматните стапки

Објавено

на

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард изјави дека изгледите за зголемување на каматните стапки следната година се минимално веројатни, но рече дека таа брзо ќе преземе мерки за да се бори против зголемената инфлација доколку е потребно.

„Кога ќе се исполнат условите и ќе добиеме нови насоки, нема да се двоумиме да реагираме“, рече Лагард во онлајн интервју за „Reuters”.

Нејзината изјава доаѓа само неколку дена откако податоците покажаа дека потрошувачките цени во еврозоната се зголемија за 4,9% во ноември, што е најбрзиот раст откако земјите од Европската унија беа обединети со истата валута, а стапката на инфлација во Германија скокна на 6%.

Дополнително, треба да се напомене дека минатата недела претседателот на американската централна банка Џером Пауел изјави дека скокот на инфлацијата повеќе не може да се смета за „актуелен“.

Лагард во петокот објасни дека сегашното поскапување е привремено и изјави дека во таа смисла не може да се споредуваат Европската унија и САД. Според неа, растот на инфлацијата веројатно ќе биде забавен следната година, кога ќе се изгубат последиците од влијанието врз пазарните даноци во Германија, што се случија во 2020 година и кога ќе ослабне притисокот од високите цени на електричната енергија.

Останато

СЕФФ: Преку концептот зелена економија до отпорна економија со забрзан раст

Објавено

на

Природните непогоди поврзани со климатски промени го намалуваат растот за 0,4 процентни поени во просек, додека кај помалку развиените економии и до 0,7 процентни поени, покажуваат пресметките на Меѓународниот монетарен фонд. Проценките се дека во претстојниот период негативниот ефект ќе биде уште поголем, особено кај помалку развиените економии, што укажува дека од особено значење е да се имаат предвид климатските промени при креирањето на идни економски политики. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими: Ребалансот е одговор на кризата, предвидува кратења, но и додавања

Објавено

на

Ребалансот е одговор на кризата која не можеше да се предвиди во перидот кога се подготвуваше Буџетот за 2022 и во него, освен кратења, има и додавања, но и реприоретизирање на средствата, рече денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Кристин Лагард: Криптовалутите се безвредни, тие не се засноваат на ништо!

Објавено

на

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард верува дека криптовалутите не вредат ништо, дека се целосно безвредни. (more…)

Продолжи со читање


Популарно