Connect with us

Останато

Лагард: Жените лидери подобро ја решаваат кризата со коронавирусот

Објавено

на

Жените лидери подобро ја решаваат кризата настаната со пандемијата на новиот коронавирус, оценува директорката на Европската централна банка, Кристин Лагард, фалејќи ја нивната искрена комуникација и посветеност.

„Ќе бидам исклучително пристрасна. Не како централна банкарка, туку како јас. Научив дека жените обично подобро ги извршуваат работите”, истакна Лагард.

Лагард, која е прва претседателка на ЕЦБ, ја издвои германската канцеларка Ангела Меркел и го нагласи како пример нејзиниот научно заснован пристап, како „искрените и транспарентни“ објаснувања на податоците за Ковид-19 и стапката на зараза им помогнале на луѓето да сфатат зошто се неопходни заштитните маски, мерките за физичка дистанца и карантинот, пишува „Гардијан“.

„Жените лидерки на Тајван, Белгија и Нов Зеланд, исто така, носеа вода со лоши вести и вода со јасно објаснување и силни препораки”, изјави Лагард.

Германија ја издржа кризата подобро од многу нејзини европски соседи, додека Тајван и Нов Зеланд се сметаат за успешни примери во борбата против пандемијата.

Наспроти тоа, експертите забележале дека машките, популистички лидери, како што се американскиот претседател Доналд Трамп, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро и британскиот премиер Борис Џонсон, имале проблеми да го спречат ширењето на епидемијата во своите земји, наведува „Гардијан“.

Поранешната француска министерка за финансии Лагард додаде дека „лидерството значи да се биде одговорен и грижлив“.

Останато

Јавна расправа за Законот за буџети: Се воведуваат фискални правила и фискален совет за поголема контрола на јавните финансии

Објавено

на

Поставување на фискални правила и воспоставување на Фискален совет – во насока на поголема контрола, среднорочно буџетирање и воспоставување на интегриран систем за управување со јавни финансии-во насока на подобро планирање, креирање на регистар на јавни субјекти и зголемување на транспарентноста се дел од одредбите од новиот Предлог-закон за буџети. Денека на јавната расправа која се одржа во Министерството за финансии, на која учествуваше министерот за финансии Фатмир Бесими, преставници на Светска банка, ММФ и Европската комисија, како и претставници на експертската јавност, на стопанските комори и на невладините организации, беше дискутиран овој нов закон и предлозите кои биле доставени на ЕНЕР и имплементирани во законот. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Шпанија воведува четиридневна работна недела!?

Објавено

на

Шпанската влада разгледува можност за воведување четиридневна работна недела, односно скреатено работно време, за да не дојде до пад на вработеноста. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Стапката на невработеност во третиот квартал изнесува 16,5%

Објавено

на

Стапката на невработеност во земјата заклучно со третиот квартал изнесува 16,5 проценти, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. (more…)

Продолжи со читање

Популарно