Connect with us

Останато

К-15 за оваа година ќе изнесува од 9.610 до 14.090 денари

Објавено

на

Сите вработени во приватниот сектор, до крајот на годинава ќе добијат регрес за годишен одмор попознат како К-15 во износ од минимални 9.610 денари (според последните информации за износот на нето/бруто плата по вработен).

Според податоците за движењето на нето/бруто платата по вработен, К-15 за оваа година ќе се движи од 9.610 денари (40% од износот на просечната нето плата во последните три месеци) до 14.090 денари (40% од износот на просечната бруто плата во последните три месеци).

Дел од компаниите овој износ ќе го исплатат почнувајќи од 1ви јули, и ќе ги израдуваат своите вработени во сезоната предвидена за годишни одмори кога трошоците се драстично зголемени. Сепак, поголем дел од фирмите регресот го исплаќаат кон крајот на годината, но колку подолго чекаат за исплата на овој законски задолжителен надоместок, многу веројатно е да имаат поголеми трошоци, имајќи го во предвид постојаното зголемување на платите во овој период.

 

Повеќе

Криптовалути

GDPR и Блокчејн: Дали новата регулатива за заштита на податоци на ЕУ е закана или поттик?

Објавено

на

Регулативата за заштита на општите податоци (GDPR), широка и строга правна рамка на Европската унија (ЕУ) за приватноста на личните податоци, стапи на сила на 25 мај. Подготвени или не, оваа рамка драстично ќе го трансформира бизнисот во било кој дигитален потфат. Меѓународната асоцијација на професионалци за приватност (IAPP) предвидува дека како резултат на тоа ќе бидат создадени најмалку 75.000 работни места за приватност и дека глобалните 500 компании од Fortune ќе потрошат близу 8 милијарди долари за да осигураат дека се во согласност со GDPR. Но, што значи ова за блокчејн? (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

3 причини зошто блокчејн технологијата се користи за заштита на податоците

Објавено

на

Лесно е да се изгубат од вид потенцијалните бенефиции и слабости на секоја нова технологија кога возбудата ќе достигне ниво на треска на начин што го има со блокчејн. Според истражувањето на пазарот на трансакции, глобалниот пазар на блокчејн технологии ќе чини 20 милијарди долари до крајот на 2024 година. Има огромен потенцијал да ги намали трошоците, особено за финансиските институции, поради што Гартнер сугерира дека додадената вредност на блокчејн ќе се зголеми на 176 милијарди долари до 2025 година. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Cashback World и РК Вардар ја продолжуваат успешната заедничка соработка

Објавено

на

Меѓународната куповна заедница – Cashback World и ракометниот клуб „Вардар“ продолжуваат со градењето на успешната приказна со повеќекратни придобивки за сите. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange