Connect with us

Странски банки

Куба и стави крај на употребата на американските долари

Објавено

на

Централната банка на Куба ги суспендира депозитите на американскиот долар на национално ниво. Република Куба ја прекинува употребата на американски долари поради ограничувањата предизвикани од ембаргото со американски и странски банки.

Куба, островската земја лоцирана на Карипско Море, Мексиканскиот Залив и Атлантскиот Океан, соопшти дека оваа недела американските долари ќе бидат суспендирани во земјата. Информацијата доаѓа од централната банка на земјата и на странските туристи им беше речено да ги оставаат американските долари дома при посета.

„Со оглед на пречките што ги создава американското ембарго за системот на национална банка да депонира во странство американски долари што се собираат во земјата, беше донесена одлука за привремено суспендирање на депозитите во американски банкноти во банкарскиот и финансискиот систем на Куба“, се вели во соопштението на централната банка на Куба (БЦК).

Јамиле Бера Цирес, потпретседател на БЦК, објасни за време на дискусијата на тркалезната маса дека на почетокот на раководството на администрацијата на Трамп, САД ја заострила контролата на ембаргото. САД имаат ембарго со Куба од 1958 година и САД имаат бројни проблеми со Куба за време на претседателството на Ајзенхауер и претседателството на Кенеди, исто така. По кризата во 2008 година, САД и Куба се чинеше дека гравитираат кон попријателски услови за време на претседателството на Обама.

Во петокот, Мајами Хералд објави дека американските долари на кубанскиот црн пазар скокнаа за 3 пати повисоко од глобалниот курс на 70 кубански пезоси.

Сепак, потпретседателот на БЦК Бера Цирес тврди дека проблемите се влошиле по Трамп и рече дека 24 странски банки престанале да соработуваат со Куба. „На Куба и е сè потешко да најде меѓународни банкарски или финансиски институции подготвени да примаат, конвертираат или процесираат американска валута во готово“, забележа понатаму Бера Цирес.

„Луѓето кои ќе дојдат во земјата за ова време ќе мора да пристигнат со друга валута освен доларот“, рече Франсиско Мајобре Ленче, првиот потпретседател на БЦК.

Останато

Домаќинствата во земјите од еврозоната продолжуваат да го зголемуваат задолжувањето во банките!

Објавено

на

Домаќинствата во еврозоната продолжија брзо да позајмуваат од банките минатиот месец, привлечени од ниските каматни стапки и економското закрепнување од пандемискиот пад, покажаа во вторникот податоците на Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Џенет Јелен: Банките да мобилизираат капитал за борба против климатските промени

Објавено

на

Американската министерка за финансии Џенет Јелен им порача на лидерите на Светска банка и другите развојни банки да смислат конкретни планови за мобилизирање на значително поголем капитал за борба против климатските промени и намалување на емисиите на стакленички гасови. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Швајцарскиот банкарски гигант UBS им овозможува на вработените хибриден начин на работа

Објавено

на

Швајцарскиот банкарски гигант „UBS” одлучи да дозволи дури две третини од своите вработени трајно да работат на хибридниот ангажман. (more…)

Продолжи со читање


Популарно