Connect with us

Компании

“Кромберг и Шуберт„ доделува mini cooper за најсреќниот вработен

Објавено

на

За купен лоз од 50 денари секој вработен во Кромберг и Шуберт, фабриката за производство на автомобилски кабли крај Битола, може да учествува во наградна игра со главна награда автомобил – mini cooper произведен во 2004-та година.

Работниците кои се претежно од Битола, инаку град познат по тоа што таму многу се застапени игрите на среќа, можат да купат колку што сакаат лозови доколку сатаат да си ги зголемат шансите за успех.

Инаку германскиот инвеститор во индустриската зона Жабени има вработено неколку илјади вработени во фабриката. На огласите, mini cooper произведен во 2004-та, чини од 2.500 до 4.000 евра.

Останува спорно и дали инвеститорот може да организира „лотарија“ во слободна зона, бидејќи Законот за игри на среќа експлицитно вели дека тоа не смее да се прави на вакви локации.

Компании

„Алибаба“ го заобиколува Балканот, отвора логистички центар во Белгија

Објавено

на

Кинескиот гигант за е-трговија „Алибаба“ ќе отвори логистички центар во Белгија, со што е очевидна намерата да го заобиколи Балканот. Центарот ќе се наоѓа во белгискиот град Лиеж, на тромеѓето на границата со Германија и Луксембург, а во близина е и Брисел. Тоа е петти лигистички центар на таа компанија во светот. Во Европа веќе има во Франкфурт. (more…)

Продолжи со читање

Компании

Џеф Безос: Амазон ќе пропадне и ќе банкротира

Објавено

на

Амазон еден ден ќе пропадне и ќе банкротира, изјави нејзиниот основач Џеф Безос, одговарајќи на прашање за иднината на компанијата на неодамна одржаниот состанок со работниците. (more…)

Продолжи со читање

Компании

„Икеа“ се вклучува во борбата против загадувањето на воздухот

Објавено

на

Шведскиот ланец на продавници за мебел, „Икеа“, ќе почне со производство на продукти од земјоделски отпад во обид да им помогне на жителите на најзагадените градови во светот полесно да дишат. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange