Connect with us

Странски банки

Пуштени во оптек првите евро банкноти со потписот на Кристин Лагард

Објавено

на

Новата претседателка на Европската централна банка, Кристин Лагард, го додаде својот потпис на евро банкнотите, кои ги опишува како „најопипливиот симбол на европската интеграција“.

Кристин Лагард ги потпиша евро банкнотите на кратка церемонија во средата во седиштето на ЕЦБ во Франкфурт, неколку недели откако го започна својот осумгодишен мандат како четврти претседател на ЕЦБ.

Ова се и првите евро банкноти, потпишани од новиот лидер на Европската централна банка.

Секоја евро банкнота го носи потписот на претседателот на институцијата. Во моментов од банкнотите кои се во оптек, најмногу го носат потписот на Марио Драги, чиј мандат заврши минатиот месец.

Бројот на евро банкноти од почетокот на воведувањето на оваа валута постојано беше во оптек, како одраз на важноста на готовина во европската економија и меѓународната привлечност на еврото. Во моментов во оптек има 23 милијарди банкноти  во вредност од 1,26 трилиони евра, од кои третина се користат надвор од еврозоната. Оваа квота исто така, вклучува банкноти во оптек во Црна Гора.

Лагард, меѓу другото, истакна дека еврото е „извор на енергија на европската економија“.

„Во еврозоната, банкнотите се користат за малопродажни трансакции повеќе од кое било друго средство за плаќање. Околу 79% од сите трансакции се вршат во готово, што е повеќе од половина од вкупната вредност на сите плаќања“, изјави новата шефица на Европската централна банка.

Таа додаде дека потпишувањето на белешките не е само процедурална задача.

„Овие банкноти се дел од нашата економија, нашиот идентитет и нашата култура. Ние во ЕЦБ имаме огромна одговорност да ја осигураме нивната доверба“, рече Лагард, додавајќи дека банките во еврозоната се безбедни и вредноста на валутата е стабилна.

Странски банки

Commerzbank ќе затвори повеќе од половина од своите филијали низ Германија!?

Објавено

на

Според „Börsen-Zeitung”, извршниот одбор на германската „Commerzbank AG” планира да затвори повеќе од половина од 1.000-те филијали низ целата земја до крајот на 2023 година. Покрај тоа, се планира да се намалат речиси 10.000 работни места од вкупно 32.792 колку што во моментов брои германскиот банкарски гигант. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Буџетот на Русија поради пандемијата бележи загуба од 14,2 милијарди долари

Објавено

на

Заменик-министерот за финансии на Русија, Владимир Количев, изјави дека рускиот федерален буџет забележа загуба од повеќе од 1.000 милијарди рубли (околу 14,2 милијарди долари) како резултат на пандемија на коронавирусот. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Германија ја зајакнува контролата по скандалот со „Wirecard“

Објавено

на

Германскиот министер за финансии, Олаф Шолц изјави дека сака да воведе промени во системот на надзор на финансиската индустрија во Германија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно