Connect with us

Останато

Кристин Лагард предлага фонд за “црни денови”

Објавено

на

Еврозоната треба да создаде свој „фонд за црни денови“, кој ќе им помогне на членовите на монетарната унија при идни економски потреси, препорача директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард.

„Земјите од еврозоната мора да се подготват за понатамошни економски шокови“ – изјави Лагард, говорејќи во Берлин. Според неа, монетарната унија треба да ги модернизира своите пазари на капитал и да ја подобри банкарската унија, како и да продолжи по патот кон поголема фискална интеграција.

Директорот на ММФ, исто така, коментираше во германскиот главен град дека во добрите години од економска гледна точка земјите од монетарната унија мора да придонесат во посебен фонд. Треба да се користи за трансфери кога економските проблеми се случуваат само во земји кои се во согласност со фискалните правила и кои ќе ги отплаќаат кредитите со нивните идни придонеси во фондот.

„Таквиот финансиски механизам за поддршка на членовите на еврозоната ќе ги смири инвеститорите“ – рече Лагард.

 

Останато

Нов повик од ФИТР за старт-ап и спин-оф компании

Објавено

на

Заинтересираните од денеска, па во наредните 50 дена ќе можат да аплицираат во Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) за добивање средства од првиот јавен повик за старт-ап и спин-оф компании во вкупен износ од еден милион евра што се реализира во соработка со Светска банка. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен изнесува 24 210 денари

Објавено

на

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во август 2018, изнесува 24 210 денари. Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во август 2018 година, во однос на август 2017 година, изнесува 105.7. 
(more…)

Продолжи со читање

Останато

Во среда стартуваат најголемите бизнис саеми: Градежништво и Технома 2018

Објавено

на

Во рамките на саемската трилогија која се случува есенва на нова локација, комплекс ВИП Арена Борис Трајковски се случуваат и двата најголеми бизнис саеми, 15. издание на Саем на Градежништво заедно со осмиот по ред RealExpo (саем на недвижности), како и 44. издание на Технома, саемот кој ги собира движечките компании од областа на металургија, електроника, енергетика, неметали, градежништво, обезбедување и заштита. (more…)

Продолжи со читање
P2_P_MK_300x250

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange