Connect with us

Криптовалути

Криптовалутите повторно растат, по годишниот минимум кои го достигнаа минатиот месец

Објавено

на

Најпопуларната криптовалута биткоинот изминативе денови бележи пораст на вредноста и со оваа криптовалута во моментов се тргува по цена од 37.335 долари.

Во текот на последните 24 часа, цената на биткоинот се движеше помеѓу 36.000 и 37.300 долари, со што бележи пораст од 1,6% проценти.

Пазарната капитализација на биткоинот во моментов изнесува речиси 700 милијарди долари.

Пазарот на криптовалути доживеа висок пад претходниот месец, бидејќи цените на речиси сите криптовалути драстично се намалија откако имаше неколку негативни индикатори кои влијае врз нивната цена, а тука се пред се негативните изјави на Илон Маск, како и одлуката на кинеската регулаторна комисија која забрани трансакции со криптовалути. Имаше и други влијателни инвеститори кои даваа негативни коментари дека криптовалутите, а пред се биткоинот се крајно нестабилни и многу несигурни.

Сето тоа влијаеше и сеуште влијае врз вредноста на криптовалутите, која речиси се преполови во изминатиот месец.

Криптовалути

Илон Маск продолжува со негативната кампања против биткоинот и останатите криптовалути

Објавено

на

Американскиот производител на електрични автомобили „Tesla” повторно ќе почне да прифаќа биткоини како средство за плаќање кога „копањето“ на нив ќе помалку ќе ја загадува околината. Тоа го објави шефот на компанијата, мултимилјардерот Илон Маск. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Британците забранија реклами кои промовираат купување на биткоини

Објавено

на

Британската национална регулаторна агенција за рекламирање забрани рекламна кампања која им кажува на луѓето во Велика Британија дека е „време да се купи“ биткоин, оценувајќи дека таквото рекламирање не е во ред. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

(ВИДЕО) EXIT – првиот голем фестивал кој воведува плаќање со биткоини

Објавено

на

Фестивалот „EXIT”, еден од најголемите и најнаградуваните музички фестивали во Европа, одлучи да се приклучи на глобалната крипто-револуција како прв голем фестивал во светот што ќе овозможи купување на билети со биткоини, познатиот дигитален систем на плаќање на планетата, соопшти ПР-от на фестивалот Дијана Бабиќ. (more…)

Продолжи со читање


Популарно