Connect with us

Криптовалути

Криптовалутите повторно во пораст

Објавено

на

Цената на биткоинот повторно се намали откако во изминатите 24 часа го достигна највисокото ниво од средината на јуни, поради оптимизмот дека инфлацијата полека се намалува.

Биткоинот достигна највисока вредност во последните 30 дена и се тргуваше по цена од 25.135 американски долари, пред да ја намали својата вредност. Во моментов тој се тргува по цена од 24.118 американски долари, според „Coinmarketcap“.

Биткоинот е децентрализиран криптовалутен систем базиран на блокчејн технологија што може да биде „ископан“ од секој корисник што учествува во системот. Ова бара создавање на нови блокови во системот.

Концептот на системот беше објавен во ноември 2008 година од неговиот автор (веројатно тим на автори) под псевдонимот Сатоши Накамото.

Втората најпозната криптовалута, Етериумот ја намали својата вредност за 4,21% и во моментов се тргува по цена од 1.911 долари, откако во изминативе 24 часа го достигна месечниот максимум пробивајќи ја границата од 2.000 долари, при што се тргуваше по цена од 2.022 американски долари. За минатиот месец, неговото зголемување беше околу високи 70% – најдобро од јануари 2021 година.

Иако, изминатиов период криптовалутите генерално бележат раст, сепак тие се далеку од максималното ниво кое го достигнаа во ноември претходната година.

Криптовалути

БИТКОИНОТ ЌЕ ДОСТИГНЕ ДО 100.000 ДОЛАРИ – Криптозимата заврши!?

Објавено

на

Најпознатата криптовалута биткоин би можела да достигне вредност од 100.000 долари до крајот на 2024 година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ ПОВТОРНО ИН – Биткоинот порасна за 40% во јануари!

Објавено

на

Големите инвеститори повторно почнаа да вложуваат во криптовалути по еден месец на масовен раст на биткоинот од 40 проценти во јануари оваа година. Инвеститорите забележаа прилив од над 117 милиони долари минатата недела, најголем неделен пораст од јули минатата година, според податоците на „CoinShares“. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Премиерот Ковачевски апелира: Да не се копаат криптовалути зашто тоа троши многу струја!

Објавено

на

Премиерот Димитар Ковачевски апелира да не се копаат крипто валути зашто потрошувачката на струја при овој процес е енормна. (more…)

Продолжи со читање

Популарно