Connect with us

Криптовалути

Криптовалутите може да го срушат интернетот

Објавено

на

Растот на криптовалутите, како што е биткоинот, би можел да го преоптерети и на крајот да го сруши интернетот, предупреди Банката за меѓународни порамнувања во Базел.

Во неодамнешниот извештај, банката предупредува дека на криптовалутите не може да им се верува паралелно со традиционалните валути, според француската новинска агенција АФП.

За разлика од валутите издадени од централните банки, криптулите се добиваат со “рударство” или “со решавање на сложени математички алгоритми“, но подоцна тие се тргуваат на интернет. Спротивно на конвенционалните валути, криптовалутите имаат ограничена способност за тргување. Во моментов во циркулацијата има 17 милиони биткоини, а горната граница е 21 милион.

Во теоретското сценарио, ако целата популација на планетата почнат да тргуваат со криптовалути, би требало да има многу висок капацитет за складирање и трансакции, што би можело да го преоптерети интернет. Само суперкомпјутери можат да спроведуваат вакви обемни процедури.

Во минатото, Банката за меѓународни порамнувања постојано предупредуваше за можни измами поврзани со сајбер криминал, а сега потврди дека трговијата се заснова на многу кревка доверба.

Криптовалути

Шведска лансираше своја криптовалута!

Објавено

на

Една голема светска влада само што им додели огромен глас на доверба и легитимитет на криптовалутите. Шведската влада донесе Одлука за поддршка на криптовалутите и официјално ја лансираше својата круптовалута – Sweden coin. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Блокчејн технологијата ќе ја победи апокалипсата на криптовалутите

Објавено

на

Пред една година, идејата дека Биткоин и криптовалутите ќе го променат светот стана мислење за консензус. Денес, не толку многу. Дигиталната валута сега се тргува под 5.000 долари. Тоа е 77% од неговата висока вредност во близина од 20.000 долари во јануари.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Минатото на криптовалутите и нивната иднина

Објавено

на

Инвеститорите во 2017 година – а посебно во четвртиот квартал – сакаа да купат Bitcoin (BTC) и Ethereum (ЕТH) со единствена цел да ја разменат за специфични ICO токени за кои сакаат да инвестираат. Купувачите на Bitcoin и Ethereum не сакаа да поседуваат Bitcoin или Ethereum. Тие сакаа да ги купат новоотворените токени за понуда на почетни монети (МЦО), но тие требаше да купат Bitcoin и Ethereum како краток начин да го добијат она што во крајна линија го сакаа. Сопствениците на Bitcoin и Ethereum не сакаа да продаваат. Тие ја следеа цената на нивниот имот. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange