Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Криптовалути

Криптовалутата на Facebook – “Либра” ги загрозува другите криптовалути

Објавено

на

Истражувањата покажуваат дека веќе постои големо интересирање за новата валута од која се очекува да му конкурира на “Биткоин”, а покрај тоа што во компанијата е изгубено верувањето, барем кога е приватноста во прашање.

Се дошло до заклучок дека многу веќе знаат за сеуште неактивната Либра криптовалута, а поради присутноста во медиумите, посебно после негативната кампања која ја покренал Доналд Трамп. По неговата изјава за криптовалутите се запознала потполно нова публика, а пред се со Биткоин и Либра за кои се зборувало.

Утврдено е дека за “Биткоинот” слушнале 58% од граѓаните нс САД, а за “Либра” до сега 16% – само за еден месец откако се слушнало за неа. Додека “Етериум” – е втора најголема криптовалута – таа ја знаат 12% граѓани кои за неа слушнале во јули 2015та година, а помалку познати се “Лајткоин” и “Рипл”.

Од друга страна, истражувањата покажуваат дека голем број корисници не му веруваат на Facebook кога се во прашање финансиските трансакции, бидејќи се работи за скандал за протекување на кориснички податоци, останува да видиме како медиумската видливост на криптовалутата Либра со тек на време ќе ги претрка веќе постоечките криптовалути.

Криптовалути

Криптовалутата Libra под истрага на Европската Комисија

Објавено

на

Веста дека Фејсбук ќе создаде своја криптовалута, односно ќе подигне потполно независна платформа за дигитални плаќања, ја разбранува јавноста во политичкиот и бизнис секторот, односно ги заинтересира законодавците и регулаторите.  (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Биткоинот ја губи вредноста поради слабата ликвидност

Објавено

на

Биткоинот ја намали својата вредност за 8%, спуштајќи се на петдневен минимум, а трговците и аналитичарите го препишуваат овој губиток на вредноста на техничко тргување во услови на слаба ликвидност.   (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

За четири години цената на биткоинот ќе достигне 250.000 долари

Објавено

на

Цената на биткоинот ќе достигне ниво од 250.000 американски долари, но неговиот статус како ”безбедно засолниште“ за инвеститорите би можело да почека малку подолго од предвиденото, истакна познатиот инвеститор на ризичен капитал Тим Дрејпер. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange