Connect with us

Криптовалути

Која е причината за растот на цената на биткоинот, иако неговата вредност е секогаш иста?

Објавено

на

Пазарниот механизам е единствениот механизам (поточно, појава во економијата) што влијае на цената на било што. Ако имате побарувачка поголема од понудата на доброто или услугата, цената на тоа добро или услуга ќе се зголеми.

Тој пазарен механизам не се промени ниту со појавата и доаѓањето на нови технологии и криптовалути, па зголемената побарувачка за најпознатата криптовалута, биткоинот, предизвикува висок пораст на неговата цена, а понекогаш, исто толку нагло, и пад.

Зошто е тоа така и која е причината за растот на цената на биткоинот, иако неговата употребна вредност е секогаш иста?

Главниот генератор на зголемена побарувачка за биткоин се медиумите. Охрабрени од желбата за сензационализам, медиумите ширум светот донесуваат приказни со наслови за „успешни инвеститори во биткоин кои преку ноќ станаа милионери“ и приказна слична на онаа за „добитниците на лотарија“. Ова создава слика дека секој може да има „среќа“ и да заработи пари на биткоини, без да мора да разбере како работи блокчејн технологијата, а уште помалку неповратните математички функции кои се основа за техничко разбирање на блокчејн.

Целиот овој медиумски тренд создава слика за биткоинот како нешто што може да ги реши сите финансиски проблеми „преку ноќ“ и затоа голем број на луѓе ширум светот брзаат да го купат тој биткоин во надеж дека ќе купи финансиски успех. Токму оваа маса на луѓе го стимулира пазарниот механизам од страната на побарувачката, што потоа логично предизвикува секој што има биткоин да може да го понуди по постојано зголемување на цената.

Тука треба да се напомене дека употребната вредност на биткоинот е скоро непостоечка. Да, има места каде што може да се купи нешто со биткоини, но ова се места кои прифаќаат некои други класични валути.

Единствената ексклузивна предност на биткоинот во однос на другите суверени валути би била можноста за финансиска манипулација и криење на богатството и профитот од даночниот обврзник, што го прави сива зона на работење, а со тоа создава неизвесност за неговата иднина.

Криптовалути

Со појавата на новиот сој ОМИКРОН, крипто токенот „Омикрон“ ја зголеми вредноста за над 900%

Објавено

на

Се ближи крајот на 2021 година и веќе сè е токенизирано, односно криптовалутите се веќе секојдневие. Но, по големиот раст од неодамна, крипто пазарите и генерално криптовалутите паднаа минатата недела по веста за новата варијанта на коронавирусот Омикрон. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

“BITCOIN CITY” – Ел Салвадор сака да стане финансиски центар на светот!?

Објавено

на

Ел Салвадор планира да го изгради првиот „Биткоин град“ во светот, првично финансиран од обврзници поддржани од биткоини, најави претседателот на државата, Најиб Букеле. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

БАЛКАНОТ ПОЛУДЕ ПО КРИПТОВАЛУТИ – Побарувачката зголемена седумкратно, а вложуваат економисти, банкари, пензионери…

Објавено

на

Не само што светот полуде по биткоини и останати криптовалути туку и криптовалути почнаа масовно да се купуваат на Балканот, иако до неодамна дигиталните криптовалути беа табу тема. До пред само неколку месеци повеќето Балканци со незадоволство и неверување гледаа на овој „виртуелен свет“, а во моментов со криптовалути на големо се тргува и заработува. И тоа буквално сите тргуваат со криптовалути од економисти и банкари, до лекари, музичари, луѓе без работа, пензионери итн… (more…)

Продолжи со читањеПопуларно