Connect with us

Криптовалути

Која е причината за високиот пад на вредноста на биткоинот?

Објавено

на

Цената на Биткоин падна за дури 15 проценти во неделата откако пред само неколку дена постигнa нова рекордна вредност од 65.000 долари.

Биткоинот се спушти  на најниското ниво во последните три недели, а тоа претставуваше и најтешкиот дневен пад на биткоинот во последните два месеци.

Најпознатата криптовалута се тргуваше по 53.991 американски долари откако претходно се намали на 51.707 американски долари или околу 12.000 американски долари под рекордните износи поставени во средата. Етер, вториот по големина токен, ја намали својата вредност за речиси 18 проценти.

Извештаите го припишуваа падот на шпекулациите дека Министерството за финансии на САД може да се зафати со перење пари извршени преку дигитални средства.

Веб-страницата за податоци за криптовалутите „CoinMarketCap” го наведе и прекинот на електрична енергија во кинескиот регион Ксинџијанг, каде има изобилие на „рударење” на биткоини за продажба.

Лук Сали, специјалист за финансии на дигитални средства „Ledgermatic” изјави дека прекинот на електрична енергија открива фундаментална слабост.

„Иако мрежата на биткоин е децентрализирана, рударството не е”, додаде тој.

Најпознатата криптовалута се проценува на вредност поголема од 1 трилион долари. Едвард Моја, аналитичар на пазарот во ОАНДА, рече дека криптовалутите биле зрели за падови.

„Пазарот стана премногу агресивен за сè. Можеше да биде кој било мечкин наслов што може да ја активира оваа реакција“, изјави Моја.

Многу пазари на криптовалути работат 24 часа на ден, поставувајќи ја сцената за промени на цените во непредвидливи часови.

Интересот за крипто ескалираше откако компаниите како „PayPal” и „Square” започнаа да овозможуваат трансакции со биткоин на нивните системи, а банките на Волстрит, како што е „Morgan Stanley”, започнаа да обезбедуваат пристап до крипто-берзите на некои од најбогатите клиенти. Ова се случува и покрај долгогодишната загриженост за нивната нестабилност и корисност како начин на плаќање.

Владите се повеќе ги истражуваат ризиците во секторот со проширувањето на базата на инвеститори. Најболниот удар врз крипто-заедницата оваа недела го зададе Турција. Крипто компаниите ги зголемуваат своите врвни редови за да формираат ново регулаторно опкружување и да се справат со долгогодишниот скептицизам во врска со дигиталните токени.

Најжестоките поборници на биткоинот го сметаат за современ чувар на вредноста и заштита од инфлација, додека други стравуваат дека тоа ќе создаде шпекулативен меур.

Криптовалути

Со појавата на новиот сој ОМИКРОН, крипто токенот „Омикрон“ ја зголеми вредноста за над 900%

Објавено

на

Се ближи крајот на 2021 година и веќе сè е токенизирано, односно криптовалутите се веќе секојдневие. Но, по големиот раст од неодамна, крипто пазарите и генерално криптовалутите паднаа минатата недела по веста за новата варијанта на коронавирусот Омикрон. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

“BITCOIN CITY” – Ел Салвадор сака да стане финансиски центар на светот!?

Објавено

на

Ел Салвадор планира да го изгради првиот „Биткоин град“ во светот, првично финансиран од обврзници поддржани од биткоини, најави претседателот на државата, Најиб Букеле. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

БАЛКАНОТ ПОЛУДЕ ПО КРИПТОВАЛУТИ – Побарувачката зголемена седумкратно, а вложуваат економисти, банкари, пензионери…

Објавено

на

Не само што светот полуде по биткоини и останати криптовалути туку и криптовалути почнаа масовно да се купуваат на Балканот, иако до неодамна дигиталните криптовалути беа табу тема. До пред само неколку месеци повеќето Балканци со незадоволство и неверување гледаа на овој „виртуелен свет“, а во моментов со криптовалути на големо се тргува и заработува. И тоа буквално сите тргуваат со криптовалути од економисти и банкари, до лекари, музичари, луѓе без работа, пензионери итн… (more…)

Продолжи со читањеПопуларно