Connect with us

Странски банки

Која е првата голема американска банка која ја напушта Русија!?

Објавено

на

Aмериканскаат инвестициска групација „Goldman Sachs” најави целосен прекин на работењето во Русија. Тоа е прва голема банка од Волстрит која најави ваков потег откако Русија започна инвазија на Украина.

Како и други банки од Волстрит, „Goldman Sachs” води мало инвестициско банкарство и наведе дека има околу 588 милиони во руски долг.

Банкарството е најновата индустрија која поради војната е под притисок да ги прекине врските со Русија. За разлика од компаниите кои проиведуваат и продаваат стоки во Русија, банките имаат кредити, депозити и постојани односи со клиентите за кои е потребно време да се прекинат.

Странски банки

Лагард: Економијата во Еврозоната во подобра состојба од очекуваното

Објавено

на

„Економската активност на еврозоната е забавена во споредба со 2022 година, но оваа година ќе биде „значително подобра“ од предвиденото – и покрај инфлацијата и енергетската криза”, изјави во Давос претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Светска банка ја ревидираше прогнозата за раст на македонската економија

Објавено

на

Светска банка ги ревидираше своите очекувања во однос на бруто домашниот производ (БДП) на Македонија. Новата прогноза на Светската банка е раст на економијата за 2,4 проценти во 2023 година. (more…)

Продолжи со читање

Странски банки

Европската централна банка: Реалните плати во еврозоната драстично паѓаат

Објавено

на

Реалните плати во еврозоната се значително пониски отколку во периодот пред пандемијата и, веројатно, ќе се намалат уште повеќе во наредните месеци поради брзиот раст на цените, предупреди денеска Европската централна банка (ЕЦБ). (more…)

Продолжи со читање

Популарно