Connect with us

Останато

Која е историјата на Black Friday и зошто се поврзува со финансискиот сектор?

Објавено

на

Првата запишана употреба на терминот “Црн петок” беше применета не за претпразничен шопинг туку  за финансиска криза: поточно, падот на американскиот златен пазар на 24 септември 1869 година. Двајца озлогласени безмилосни финансиери од Вол Стрит, Џеј Гулд и Џим Фиск, работеа заедно за да купат колку што можеа од златото на нацијата, надевајќи се дека ќе ја зголемат цената и ќе ја продадат за неверојатен профит. Во тој петок во септември, заговорот конечно се распадна, испраќајќи ја берзата во слободен пропаст и банкротирајќи ги сите од бароните на Волстрит до земјоделците.

Најчесто повторуваната приказна зад традицијата Вlack Friday е поврзана со Денот на благодарноста во САД и со трговците на мало. Како што кажува приказната, по целата година на работење со загуба продавници наводно ќе заработи профит на денот по Денот на благодарноста, бидејќи купувачите имаат пари да купуваат само пост-празнично и на намалена цена. И покрај тоа што е точно дека трговските друштва забележаа рекордни загуби и профит на црно при вршење на сметководството, оваа верзија на потеклото на Black Fridat е официјално санкционирана.

Во последниве години се појави уште еден мит кој дава особено неубав пресврт на приказната за традицијата, тврдејќи дека уште во 1800-те, сопствениците на јужните плантажи можеле да купат робови со попуст еден ден по Денот на благодарноста. Се зема за неоснована и наиде на голем расистички бојкот на трговците на мало низ САД.

Постои уште една теорија дека настанала во Филаделфија и приказната за полицајците кои морале да работат во сабота. Тие работеле во сабота, бидејќи ден претходно, петок, имало многу важен фудбалски натпревар и милијарда луѓе дошле во Филаделфија. Тие два дена, особено во саботата биле забележани и многу крадци, па полицијата навистина имала прмногу работа.

Оттогаш, еднодневната продажба со големи попусти се претвори во четиридневен настан, и предизвика други “малопродажни празници”, како што се Small Business Saturday/Sunday и Cyber Monday. Продавниците почнаа да се отвораат порано и порано во тој петок, а сега најпосветените купувачи можат да одат веднаш по нивниот оброк за Денот на благодарноста.

Во која и од овие четири различни теории да одлучите да верувате, едно е сигурно: ова е период со многу празници и семејни моменти, а ние сите сакаме да им купиме убави поклони на нашите најсакани.

Според истражувањето пред празникот оваа година од страна на Националната федерација за малопродажба, околу 135,8 милиони Американци дефинитивно планираат да купуваат во текот на викендот по Денот на благодарноста (58,7% од анкетираните), иако дури и повеќе (183,8 милиони или 79,6%) велат дека ќе или би можеле да ги искористат предностите на онлајн понудите особено оние кои се организираат за Cyber Monday.

 

Останато

Арсовска со висока награда во Дубровник: „Трите К“ – најголем предизвик за претприемачите

Објавено

на

Сојузот на стопански комори (ССК) учествува на 6. Регионален самит на претприемачи кој на високо ниво се одржува во Дубровник, Хрватска. Претседателот на ССК, Данела Арсовска,  учествува на панел сесијата посветена на улогата на деловните организации во развој на претприемништвото  на национално ниво и предизвиците со кои претприемачите се соочуваат. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Градежна комора: Растот на трошоците го диктира растот  на цената на квалитетните станови

Објавено

на

Градежната комора на Македонија информира дека трендот на пораст на трошоците за градежни материјали, но и за вработените во градежните компании се случува во континуитет. Последните податоци на Државниот завод за статистика (ДЗС) само ја потврдуваат состојбата и покажуваат дека трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување во четвриот квартал од минатата година во однос на тој квартал од претходната година, се повисоки за 5,9 отсто, трошоците за материјали се повисоки за 3,2 отсто и трошоците за вработените се повисоки за 13 отсто. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Тевдовски: Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории

Објавено

на

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории е предвидено во работната верзија на Законот за платежни услуги и платни системи што го подготвува Министерството за финансии во соработка со Народна банка, најави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски на потпишување на Меморандум за финансиска инклузија.

“Работната верзија предвидува сметката со основни функции да биде бесплатна за ранливите категории, односно по закон ќе добијат бесплатни услуги за отворање, водење сметка, уплати и исплати. За останатите потрошувачи, платежната сметка со основни функции ќе биде со разумен надоместок. Ќе напоменам, дека за да се отвори сметката, граѓаните не треба да поседуваат друга сметка со основни функции на свое име, како и дека на оваа сметка нема да можат да одат во минус”, изјави министерот за финансии Тевдовски.

Исто така, се воведуваат решенија во Законот за платежни услуги и платни системи, што ќе доведат до либерализација на пазарот на платежни услуги. Ова ќе придонесе за засилена конкуренција и нови, иновативни начини на плаќање, лесно достапни и со помали трошоци, рече Тевдовски.

Тевдовски посочи дека ова е првиот чекор кон поголема финансиска инклузија, што предвидува сите да имаат пристап до финансиски услуги и тоа на лесно достапен, безбеден начин и под прифатливи цени.

“Придобивките од финансиската инклузија се повисок раст на БДП и помала доходовна нееднаквост. Анализите на Меѓународниот монетарен фонд покажуваат дека преку обезбедување на пристап до сметки, кредити, за жените, за ранливите категории, се овозможува побрз и поинклузивен економски раст. Друга придобивка од финансиската инклузија е дека таа привлекува повеќе луѓе во формалниот сектор, што во фискалниот дел значи повеќе приходи во буџетот. Повеќе приходи во буџетот пак значат подобро здравство, образование, инфраструктура и други јавни услуги”, рече Тевдовски.

Финансиската едукација е исто така значаен инпут во финансиската инклузија, рече министерот за финансии. Тој ги повика заинтересирани училишта кои би сакале да организираат посети за учениците на Министерството за финансии или да им се организираат предавања во училиштата, да се пријават на маилот edukacija@finance.gov.mk.

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange