Connect with us

Останато

Кошмарен прв состанок – Наместо романтика ја однел да ограби банка

Објавено

на

Наместо првиот состанок да помине во романтика, жена од Масачусетс доживеала вистински кошмар кога момчето со кое требало да се запознаат ја примамило со нејзиното возило да застанат пред банка.

33 годишниот Кристофер Кастиљо извршил вооружен грабеж на банка во Масачусетс, а по потерата со полицијата пружал отпор.

Тој е осуден на петгодишна затворска казна за грабежот во банката и грубостите кон полициските службеници.

Девојката не се соочила со никакви обвиненија за грабежот и потерата бидејќи не по нејзина вина била искористена за самото возило.

Кастиљо со пиштол во раката и украдени 1000 долари враќајќи се кон возилото и наредил да продолжи да вози, но потоа биле пресретнати од полициска патрола.

Ограбувачот бил приведен од полицијата, а жената застанала и излегла од возилото спасувајќи се од овој кошмарен прв состанок договорен преку апликација за запознавање.

Останато

Ангеловска: Инвестиции во луѓе, технологии и ефикасна администрација за посилно темпо на економски раст

Објавено

на

Инвестицијата во човечкиот капитал, во технологии како и реформи за брза ефикасна администрација, ќе овозможи континуитет во економскиот раст кој пак ќе биде генериран од приватниот сектор, вели во интервју за Капитал министерката за финансии Нина Ангеловска потенцирајќи дека е потребно државата преку фискалната политика да биде ветер во грб на приватниот сектор од повеќе аспекти. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Ангеловска и Деспотовски со предлог да се формира регионален ФИТР со седиште во Скопје

Објавено

на

Основање регионален фонд што ќе работи по примерот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) е предлог што министерката за финансии Нина Ангеловска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски го дадоа на денешниот Самит на раководители на акцелераторот за конкурентност и иновации, а седиштето на фондот би бил во Скопје. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Седум нови земји на “сивата листа” на финансиери на тероризмот

Објавено

на

Меѓународната агенција за следење на финансирање на тероризмот (ФАТФ) соопшти дека додала седум нови земји на “сивата листа” поради пропусти во борбата против финансирање на терористички групи и перење пари. (more…)

Продолжи со читање

Популарно