Connect with us

Останато

Косово со годишна инфлација од 14,1 проценти

Објавено

на

Агенцијата за статистика на Косово (АСК) објави дека инфлацијата во јуни била за 1,4 проценти повисока од мај 2022 година, додека годишната стапка на инфлација измерена во јуни 2022 година во однос на јуни 2021 година била 14,1 проценти.

Хармонизираниот индекс на потрошувачките цени (ХИПЦ) покажа дека инфлацијата настанала поради порастот на потрошувачките цени на лебот и житариците (1,1%), месото (1,4%), овошјето (3%), па сè до порастот на цената на огревното дрво и пелетите кои поскапеле за 6 проценти.

Најмногу поскапеле горивата и мазива за лични превозни средства, за повеќе од 15,4 отсто, а превозните услуги се поскапи за шест отсто.

Споредено со истиот период лани, на инфлацијата од 14,1 отсто влијаеле поскапувањата на лебот и житариците (27,7), месото (19,6), млекото, сирењето и јајцата (22,3), маслото за јадење и мастите (дури 53,8 отсто), чоколадото и слатките (19 отсто), како и кафето, чајот и какаото, кои поскапеа за речиси 18 отсто.

Останато

Невработеноста во еврозоната на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти

Објавено

на

Невработеноста во еврозоната падна на рекордно ниско ниво од 6,5 проценти во октомври, покажуваат бројките што ги објави „Евростат“, статистичката агенција на ЕУ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Просечната плата во октомври во Црна Гора изнесувала 720 евра

Објавено

на

Просечната плата без даноци и придонеси во Црна Гора во октомври, според податоците на Управата за статистика (Монстат), изнесувала 720 евра и е за 0,3 проценти повисока од септември. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЛЕСНО Е КОГА ИМАШ ИЗОБИЛСТВО НА ЗЛАТО – Гана набавката на нафта ќе ја плаќа во злато наместо во долари

Објавено

на

Владата на Гана работи на план да купува нафта со плаќање во злато наместо со долари, објави на Фејсбук, потпретседателот на државата Махамуду Бавумиа. (more…)

Продолжи со читање

Популарно