Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Форекс

“Корпа” од Лондонската берза за понудата за преземање од Хонг Конг

Објавено

на

Лондонската берзанска група (ЛСЕ), која е оператор на Лондонската берза, ја отфрли понудата на оператоот на Хонконгшката берза за спојување во вредност од 39 милијарди долари.

Тоа значи дека ЛСЕ групата, сепак, одлучила да остане при планираното купување на провајдер за финансиски информации.

Групацијата ЛСЕ во писмо до операторот на берзата во Хонг Конг, изразува загриженост по повод клучните аспекти од изнесената понуда, наведувајќи и дека уверувањата на хонконгшките компании во врска со брзата имплементација на договорот не се доволно кредибилни.

Според тоа, Управниот одбор едногласно го отфрла предлогот, се наведува во соопштението на операторот на Лондонската берза.

Најновата вест предизвика акциите на ЛСЕ да скокна за 1,3%.

Форекс

Нов пад на вредноста на биткоинот

Објавено

на

Цената на биткоинот падна под 8.000 долари и со тоа дојде на најниско ниво од јуни, заостанувајќи од повеќето други дигитални валути. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Најтргувани акции за септември биле акциите на Комерцијална Банка АД Скопје

Објавено

на

Според податоците кои ги објави Македонската берза за периодот 01.09.-30.09.2019 година вкупниот промет изнесува 731.880.458 денари и е зголемен за 117,71% во однос на претходниот месец август. (more…)

Продолжи со читање

Форекс

Најтргувани акциите на Скопски пазар и Охридска банка

Објавено

на

На последниот ден за тргување на македонската берза најтргувани беа акциите на Скопски Пазар АД Скопје, кои забележаа раст од високи 6,58 проценти, пред акциите на Охридска банка АД Скопје кои забележаа раст од 1,17%. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange