Connect with us

Криптовалути

Корона кризата по цената на златото ја зголемува вредноста и на криптовалутите!?

Објавено

на

Вредноста на најпопуларната криптовалута, биткоин, достигна вредност од 12.000 американски долари за прв пат од август 2019 година, според податоците од криптовалутната берза „Coindesk“.

Најпознатата криптовалута достигна вредност од 12.000 долари, највисока вредност во последната година. Биткоинот својата максимална вредност ја достигна во декември 2017 година кога достигна пазарна вредност од 19,783 долари.

Според некои финансиски аналитичари, зголемувањето на интересот за биткоинот е поврзано со финансиската криза што го зафати целиот свет, како последица на пандемијата на коронавирус.

Како по правило, биткоинот, како и златото, ја зголемува вредноста во време на кризи, затоа што тогаш луѓето бараат заштита од падот на вредноста на националните валути.

Се очекува криптовалутите да продолжат да ја зголемуваат својата вредност.

Само за потсетување, цената на златото веќе достигна историски рекордна вредност од речиси 2.000 долари за унца.

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Пазарот на криптовалути под притисок

Објавено

на

Пазарот на криптовалути деновиве беше под огромен притисок. Криптовалутата етериум падна за 35 проценти за неколку дена, а биткоинот се намали под 10.000 долари откако надмина 12.000 долари пред неколку дена, граница што упорно беше голема пречка за биткоинот оваа година. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Оптимизам на аналитичарите или реалност – биткоинот ќе достигне вредност од 500.000 долари!?

Објавено

на

Гувернерот на американската централна банка, Џером Пауел, изјави дека ФЕД ќе дозволи инфлацијата да се искачи на над два проценти. Централната банка на САД ќе го стори тоа за да може економијата да создаде што е можно повеќе работни места. (more…)

Продолжи со читање

Популарно