Connect with us

Останато

Коронавирусот го забрзува намалувањето на употребата на готовина

Објавено

на

Коронавирусот ќе го забрза падот на употребата на готовина, бидејќи луѓето долгорочно ќе се ориентираат на дигитални плаќања, велат експертите.

Вирусот ќе доведе до значително намалување на употребата на готовина.

Рестриктивните мерки доведоа до пад на повлекувањето на готовина од банкомати за високи 60 проценти, иако луѓето подигнуваат повисоки суми кога подигнуваат готовина од банкомати, пренесува „BBC“.

Онлајн плаќањата со платежни картички за купување преку Интернет, особено за намирници, значително пораснаа.

Експертите велат дека долгорочната иднина на готовината може да биде доведена во опасност, пред Велика Британија да биде подготвена да се справи со промената.

Тоа би можело да биде проблем за околу 20 проценти од населението, кое сеуште се потпира на готовината како најсигурен начин за плаќање и извршување на сите трансакции.

Бидејќи многу продавници, барови, кафулиња и ресторани се затворени, има се помала побарувачка за редовно повлекување на готови пари. Луѓето излегуваат помалку и потенцијално заштедуваат повеќе пари.

Криптовалути

Што се случува со најпознатата криптовалута!?

Објавено

на

Извршниот директор на советничката компанија за инвестиции „Vailshire Capital Management”, д-р Џеф Рос, ја изнесе теоријата дека нападот на Илон Маск врз мрежата Биткоин генерирал „краткорочна капитулација“. Тоа значи, секој што беше подготвен да го продаде својот Биткоин во мал знак на неволја, веќе го стори тоа. Слабите раце и краткорочните трговци се надвор од игра. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Започна првиот виртуелен хакатон “Хакирај ја сивата економија во е-трговија” во организација на АЕТМ

Објавено

на

Вчера, со почеток во 17 часот започна дводневниот хакатон за намалување на сивата економија во е-трговија, под наслов “Хакирај ја сивата економија во е-трговија”, на кој учествуваат студенти од Економскиот Факултет – Скопје и од Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство – ФИНКИ. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Црн рекорд во САД: Дефицит на државниот буџет од 1,9 билиони долари

Објавено

на

Буџетскиот дефицит на САД се искачи на рекордни 1,9 билиони американски долари во првите седум месеци од тековната буџетска година, надуени со милијарди долари потрошени за помош, како резултат на пандемијата на коронавирус.

(more…)

Продолжи со читање


Популарно