Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Останато

Корисниците на Ајфони и петти ден по пуштањето во употреба не се во можност да ја користат апликацијата МојДДВ

Објавено

на

На почетокот на месец јули беше лансирана долгонајавуваната апликација “МојДДВ”, за поврат на 15 проценти од платениот ДДВ кај граѓаните.

Но, дел од нив се незадоволни, бидејќи и петти ден по пуштањето во оптек на апликацијата, корисниците на Ајфон телефони сеуште не се во можност истата да ја инсталираат, а со тоа да вратат дел од платениот ДДВ при купувањето на производи и услуги.

Секојдневни се поплаките за нефункционалноста на апликацијата, се чувствуваат дискриминирани бидејќи и после една недела откако апликацијата профункционира за Андроид, на „Apple Store“ сеуште не е прикачена.

Апликацијата “MојДДВ” за IOS ќе биде достапна за преземање во наредните денови, посочуваат од Владата на Република Северна Македонија.

Останато

Услугите на Тиго Фајнaнс отсега уште подостапни за жителите на Гевгелија

Објавено

на

Со цел да биде уште поблиску до своите клиенти и да обезбеди врвно корисничко искуство во секој контакт со клиентите, Тиго Фајнанс ја проширува својата продажна мрежа, отворајќи ја денес новата, 18-та по ред филијала, во Гевгелија. Филијалата е лоцирана на ул. Слободан Митров-Данко бр.87. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Фирмите добија 196 милиони евра поврат на ДДВ во првото полугодие, за 20% повеќе од лани

Објавено

на

Преку 12 милијарди денари или 196 милиони евра се инјектирани во стопанството во првата половина од годинава, преку редовен и неселективен поврат на ДДВ кон фирмите. Согласно податоците на Министерството за финансии повратот на ДДВ кон фирмите заклучно јуни е поголем за околу 20% во однос на истиот период лани или за скоро 2 милијарди денари. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Започнува со работа фондот за школување и вработување на БЕФ

Објавено

на

Balkan Economic Forum (БЕФ) во соработка со веб-академијата Еверест и со финансиска поддршка на Sparkasse, го објави денес својот прв јавен повик за кофинансирање стручни студии во област на веб-развојот.  (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange