Connect with us

Останато

Копаоник бизнис форумот одложен за мај 2021 година

Објавено

на

Копаоник бизнис форумот, наместо традиционално во март, ќе се одржи во мај 2021 година.

Според Здружението на економисти на Србија, годишниот состанок за најактуелните економски, политички и социјални теми во регионот ќе се одложи поради пандемијата на Ковида-19 и ќе се одржи од 23 до 26 мај следната година.

Имено, желбата на организаторите, на иницијатива и со поддршка на долгорочните партнери, спонзори и учесници, е следната година Форумот да се одржи во традиционален формат.

„Копаоник бизнис форумот се издвојува не само по важноста на темите и содржината, туку претставува и еден вид интерактивна платформа за размена на мислења и искуства, како и место за средби и деловно вмрежување на реномирани експерти и еминентни имиња на домашната и регионалната економска и политичка сцена”, се вели во официјалното соопштение на организаторите.

Се наведува дека организацијата на настанот, распоредот и структурата на панелот, како и бројот на учесници на Форумот ќе бидат прилагодени на моменталната епидемиолошка состојба со примена и почитување на сите здравствени и безбедносни мерки, со цел да се обезбеди максимална безбедност на гостите и организаторите.

Централната тема на 28-от деловен Копаоник бизнис форумот ќе биде „Светот по Ковид-19: Нови извори на раст во промената на деловните услови“.

За време на периодот на подготовка, сите информации и најважните информации за текот на подготовките, агендите, учесниците и спонзорите ќе бидат објавени на официјалната веб-страница на Копаоник бизнис форумот.

Останато

PayPal ќе дозволи употреба на криптовалути

Објавено

на

„PayPal” објави дека ќе им овозможи на клиентите да купуваат, продаваат и чуваат „Bitcoin” и други криптовалути користејќи ги неговите паричници на Интернет. Почнувајќи од почетокот на 2021 година, клиентите исто така ќе можат да ги користат овие виртуелни монети за да купуваат кај 26 милиони поврзани трговци. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Новиот корона бран ја намали деловната активност во Еврозоната

Објавено

на

Во октомври, економската активност во еврозоната се намали, бидејќи ограничувањата како резултат на ширење на корона вирусот, повторно стапија на сила, покажуваат прелиминарните податоци. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Авиокомпаниите ќе прават исти пресметки како и банките

Објавено

на

Кога британскиот туроператор Томас Кук се врати на пазарот минатиот месец, му требаше начин да ги убеди клиентите дека стана посигурен по неговиот банкрот во 2019 година и дека немаат за што да се грижат при резервацијата во пауза за време на пандемија. (more…)

Продолжи со читање

Популарно