Connect with us

Останато

Конференција за женското претприемништво „Од марш за работнички права до дигитална економија“

Објавено

на

Конференцијата за женското претприемништво „Од марш за работнички права до дигитална економија” ќе се одржи денеска во Скопје во организација на Центарот за управување со промени (ЦУП) под покровителство на сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска.

Како што најавуваат организаторите, на форумот ќе се обратат жени од различни институции, компании и здруженија. Форумот се организира во рамки на проектот „Мерки за зајакнување на женски бизниси по Ковид-19″, поддржан од Balkan Trust for Democracy и USAID.

Конференцијата има за цел да влијае на зајакнување на женското претприемништво преку дискусија за постоечките мерки за поддршка на женското претприемништво и потребата за владина поддршка преку креирање сет мерки за зајакнување економската улога на жената и дигиталната трансформација на женските бизниси, навбедуваат од ЦУП.

Останато

Инфлацијата во Хрватска достигна рекордни 12,3 проценти

Објавено

на

Потрошувачките цени во Хрватска во јули пораснаа 12,3 проценти во однос на истиот месец минатата година, што претставува највисока стапка на инфлација откако Државниот завод за статистика (ДЗС) ги евидентира податоците. (more…)

Продолжи со читање

Останато

Бесими за МИА: И да не отворевме дебата за даночните реформи, има закони кои стапуваат во сила од 1 јануари

Објавено

на

И да не ја отворевме дебатата за даночните реформи, има законски решенија кои стапуваат во сила од 1 јануари 2023 година, како што се за оданочувањето на приходите над милион денари годишно и оданочувањето на каматите на депозитите, вели министерот за финансии Фатмир Бесими во интервјуто за „МИА”. (more…)

Продолжи со читање

Останато

ЗА НИВ НЕМА КРИЗА – Словенечкиот БДП скокна за 8,2 проценти во вториот квартал

Објавено

на

Според податоците на Националното биро за статистика на Словенија (Сурс) обемот на бруто домашниот производ на Словенија во вториот квартал од годинава се зголеми за 8,2 проценти на годишна основа. (more…)

Продолжи со читање


Популарно