Connect with us

Криптовалути

Компаниите „Visa “, „MasterCard “, и „eBay “ му вртат грб на „Facebook“

Објавено

на

Планот на Facebook дека следната година ќе воведе своја криптовалута „Libra“ наишол на сериозна препрека откако „Visa “, „MasterCard “, и „eBay“се повлекле од проектот.

Во своите соопштенија, компаниите изјавиле дека и понатаму се заинтересирани за криптовалутите како сигурен начин на дигитално плаќање, но во моментов се заинтересирани да ги фокусираат своите ресурси на други проекти.

„Facebook“ одби да го коментира овој потег, додека од „Libra association“ соопштија дека се фокусирани на „продолжување на градењето силна соработка“ со партнерите кои би ја прифатиле новата криптовалута. Потегот на овие четири големи компании доаѓа само една недела откако PayPal објави дека се повлекува од своето партнерство со „Libra association“, која е одговорна за управување со новата глобална криптовалута на „Facebook“.

Единствени платежни компании кои сеуште се држат до „Facebook“ се “Mercadopago” и “PayU”.

„Facebook“ минатото лето ги објави плановите за лансирање на „Libra“ до јуни 2020 година. Проектот, меѓутоа наидува на големи законски препреки. Француските и германските финансиски власти соопштиле минатиот месец дека ќе се обидат да ја блокираат употребата на „Libra“ во Европа, со објаснување дека валутата преставува закана за суверенитетот на членките на ЕУ.

Криптовалути

Кина им подели по 25 евра на граѓаните на Шенжен за популаризација на дигиталната валута

Објавено

на

Кинеските власти на 50.000 жители на Шенжен избрани по случаен избор им поделија дигитални валути во вредност од 10 милиони јуани, што е еднакво на околу 25 евра по лице. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Бесими: Користењето на „крипто валутите“ ќе се уредува со закон

Објавено

на

„Користењето на виртуелните средства со вредност познати како „крипто валути“ ќе се уредува со закон. Во моментов Министерството за финансии заедно со Управата за финансиско разузнавање како и финансиските регулатори и супервизори работат на утврдување на сите аспекти што произлегуваат од овој нов феномен. Решенијата ќе бидат имплементирани во новиот Закон за спречување перење пари и финансирање тероризам“, рече министерот за финансии, Фатмир Бесими на настанот организиран по повод означување на почетокот на проектот „Зајакнување на капацитетите на Управата за финансиско разузнавање на Република Северна Македонија“, финансиран од Кралството Холандија. (more…)

Продолжи со читање

Криптовалути

Започнува со работа првата крипто-берза во Босна и Херцеговина

Објавено

на

Првата крипто-берза во БиХ ќе започне со работа на 14 септември. (more…)

Продолжи со читање

Популарно