Connect with us
P2_P_MK_1600x400

Домашни банки

Комерцијална банка советува како да заштедите при патување

Објавено

на

Секогаш кога патуваме се прашуваме дали сме го организирале патувањето така што цело време ќе се чувствуваме удобно, но нема да потрошиме цело богатство.

Нормално, секој патува според својот буџет, но секогаш ќе се трудиме да добиеме максимална вредност на патувањето за нашите пари.

Но дали е можно да патуваш, а притоа и да заштедиш? Можно е!

Еве неколку совети од Комерцијална банка за заштеда при патување:

  • Доколку патувањата ги планирате порано, имате одлична прилика да ги набавите билетите за значително пониска цена.
  • Понесете мали куфери – така ќе имате помали трошоци, а и дали навистина ви требаат 5 пара фармерки?
  • Како план Б имајте уште една кредитна или дебитна картичка, но не ги чувајте во ист паричник!
  • Патувајте за време на делниците: тогаш летовите се поевтини.
  • Не јадете на најатрактивните локации! Така добивате помалку храна за повеќе пари.
  • Ако одите во шопинг, не заборавајте да си го повратите данокот.
  • Пешачењето е неспоредливо поевтино од такси, а како бонус добивате подобро запознавање со градските убавини.
  • Купувајте со Mastercard® Wizz Air кредитната картичка од Комерцијална банка и добивајте бонус поени за патувања.
  • Уживајте во секој миг од патувањето!

Да патуваш и да штедиш? Можно е! Еве неколку совети:1. Доколку патувањата ги планирате порано, имате одлична прилика да ги набавите билетите за значително пониска цена.2. Понесете мали куфери – така ќе имате помали трошоци, а и дали навистина ви требаат 5 пара фармерки? :)3. Како план Б имајте уште една кредитна или дебитна картичка, но не ги чувајте во ист паричник!4. Патувајте за време на делниците: тогаш летовите се поевтини. 5. Не јадете на најатрактивните локации! Така добивате помалку храна за повеќе пари.6. Ако одите во шопинг, не заборавајте да си го повратите данокот.7. Пешачењето е неспоредливо поевтино од такси, а како бонус добивате подобро запознавање со градските убавини. 8. Купувајте со Mastercard® Wizz Air кредитната картичка од Комерцијална банка и добивајте бонус поени за патувања.9. Уживајте во секој миг од патувањето! 😊

Gepostet von Комерцијална банка АД Скопје am Donnerstag, 28. März 2019

Домашни банки

Комерцијална банка овозможи online аплицирање за потрошувачки кредити

Објавено

на

За потрошувачките ненаменски кредити на Комерцијална банка АД Скопје отсега може да аплицирате и електронски (online). За сите физички лица, корисници на услугата електронска банка, кои имаат опција за плаќање, Комерцијална овозможи побрза и поедноставна постапка преку online аплицирањето.

(more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

Објавено

на

Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до летањето“. Па затоа, денес, 16 јули Светскиот ден на велосипедизмот, ајде да ги оставиме автомобилите и да практикуваме култура на возење велосипед. И тоа не само денес, туку секој ден! (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

ЕИФ и ПроКредит Банка ја дуплираат поддршката за иновативните компании – дополнителни 800 милиони евра за мали и средни претпријатија

Објавено

на

Европскиот Инвестициски Фонд (ЕИФ) и ПроКредит групација ќе пласираат дополнителни 800 милиони евра за иновативни проекти на мали и средни претпријатија (МСП), што претставува вкупно 1.62 билиони евра за кредитирање на компании во 11 држави. (more…)

Продолжи со читање

Популарно

Copyright © 2018 bankarstvo.mk. All Rights Reserved. Developed by Digital Orange