Connect with us

Домашни банки

Комерцијална банка повторно спонзор на Фестивалот „Браќа Манаки“

Објавено

на

Tрадиционално, трета година по ред, Банката е спонзор на 41-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој заради новонастанатите услови на пандемијата предизвикана од Ковид – 19, оваа година достојно ќе се одбележи со еден централен настан во Битола, на 19 септември во Пациото на Музеј на Битола.

Со својот интернационален карактер и атрибути на гала-настан кој ја привлекува уметничката, академската и политичката елита од нашата земја и од регионот, „Браќа Манаки“ претставува редок општествен настан кој привлекува големо внимание кај домашната, но и меѓународната филмска јавност. Наградата „Златната камера 300 за животен опус“ годинава ќе му биде доделена на двојниот оскаровец Јан Камински, кој е и најмлад досегашен добитник на оваа награда, а наградата „Големата ѕвезда на ДФРМ“, што ја доделува Друштвото на филмските работници на Република Северна Македонија, ќе му биде доделена на режисерскиот доајен Столе Попов.

Комерцијална банка со големо задоволство застанува зад овој наш реномиран фестивал, кој со својата големина и интегритет е редок амбасадор на македонската култура. Особено оваа година во која уметноста е во незавидна положба, Банката одлучно ја пружа својата поддршка и овозможува филмската магија и натаму да блеска, низ Битола и секаде во нашата земја.

Домашни банки

Македонска банкарска асоцијација: Циркулираат лажни информации за банки, внимавајте кои информации ги земате за веродостојни!

Објавено

на

Македонската банкарска асоцијација ја известува јавноста дека изминатите денови е присутна појава на објави со неточни информации за поединечни банки, коишто можат да предизвикаат неоснована вознемиреност кај граѓаните. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Пензиите ќе се исплаќаат од 27-ми октомври

Објавено

на

Владата на Република Северна Македонија на денешната 13-та седница ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за октомври 2020 година и притоа го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на Северна Македонија да ги достави податоците за пензиите до деловните банки најдоцна до 26.10.2020 година (понеделник) (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Известување за нова локација на банкомат на Централна кооперативна Банка АД Скопје

Објавено

на

Централна кооперативна Банка АД Скопје ги известува своите почитувани клиенти дека е поставен нов банкомат на следната локација: во просториите на локалот Шкорпион 13, бул. “Маршал Тито” бр. 79, Куманово. (more…)

Продолжи со читање

Популарно