Connect with us

Домашни банки

Комерцијална банка горда на својот придонес за успех, кариера и еднаквост на жените

Објавено

на

Да се дигитализира, да ги следи иновациите и технологијата, да ги унапреди вештините на своите вработени се меѓу најважните корпоративни цели на Комерцијална банка. Со ова Банката придонесува за успешна иднина на сите. Исклучително е горда што тоа значи успех, кариера, еднаквост, можности и за 659 жени вработени во Комерцијална банка АД Скопје.

Годинава светот ќе го одбележи Меѓународниот ден на жената – 8 Март со мотото „DigitALL: Innovation and technology for gender equality” (Дигитализација за сите: Иновации и технологија за родова еднаквост), затоа што тоа е најважната тема во моментот. Новините се случуваат премногу брзо, а промените многу побавно, особено кај женската популација. Светот се плаши од нов дигитален јаз, кој носи уште поголема економска и социјална нееднаквост помеѓу мажите и жените.

Затоа одговорноста на корпоративниот свет е голема. Токму затоа и придонесот на компаниите, како Комерцијална банка, кои можат да се пофалат со 68,57% застапеност на жените во вкупниот број вработени, со две жени во Управниот одбор и со две жени во Надзорниот одбор, како и со учество од 70% на жените во пошироката менаџерска структура на банката, е повеќе од значаен.

Комерцијална банка се гордее со својот придонес за жените да се чувствуваат подеднакво успешни и важни во корпоративниот свет. Но, најважно од сѐ е што ова значи, пред сѐ, нивен економски, професионален и личен напредок.

На 8-ми март се потсетуваме на важноста на жените за успехот на секоја заедница. Но, посветеноста и одговорноста за родова еднаквост треба да бидат секојдневна обврска. Комерцијална банка ги негува овие вредности веќе седум децении!

Домашни банки

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 2 јуни 2023 година

Објавено

на

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 2 јуни (петок) 2023 година заради празнување на Духовден. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Финансиска поддршка од Комерцијална банка за ново издание на турнирот во мал фудбал „Тоше Проески“

Објавено

на

Меѓународниот турнир во мал фудбал „Тоше Проески“ во Крушево и годинава, со финансиска поддршка од Комерцијална банка, собра на едно место спортски екипи од повеќе држави во чест и спомен на музичката легенда. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална банка ја врачи престижната награда „Роман на годината“ на академик Влада Урошевиќ

Објавено

на

Сo сечено врачување на наградата „Славко Јаневски“ на академик Влада Урошевиќ, Комерцијална банка како Генерален покровител одбележа уште едно престижно издание на „Роман на годината“.

Наградата под покровителство на Комерцијална банка се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150 илјади денари, а годинава ја доби романот „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од академик Влада Урошевиќ, во издание на „Арс Либрис“. Традиционално наградата ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културата „Славко Јаневски“.

Академик Урошевиќ е особено горд на наградата и на своето дело, кое докажува дека „македонскиот јазик може да се справи со најтешките задачи што книжевното творештво ги поставува пред него и дека на планот на книжевните идеи имаме што да му покажеме на светот“.

Банката обезбедува и 183.000 денари за паричен надоместок на членовите на жири-комисијата, кои годинава одлучуваа за победникот во конкуренција на 35 романи.

„Комерцијална банка е горда што е поддржувач на оваа значајна манифестација, во која препознава искрена желба и длабока волја за негување на македонскиот пишан збор и за создавање богато наследство за идните генерации. Секогаш е полесно заедно да успееме во оваа благородна цел“, порача Андреј Јовковски, директор на Самостојната дирекција за маркетинг во Комерцијална банка, при врачувањето на наградата.

Со поддршката на „Роман на годината“, како и со целокупната своја поддршка на домашната литература, Комерцијална банка дава долгорочен и исклучително значаен придонес за унапредување на литературното творештво во земјава.

Продолжи со читање

Популарно