Connect with us

Домашни банки

Комерцијална банка АД Скопје ќе ги награди членовите на Надзорниот одбор со износ од 3.920.000 денари!

Објавено

на

Комерцијална банка АД Скопје ќе ги награди членовите на Надзорниот одбор со износ од 3.920.000 денари или во противвредност од 63,7 илјади евра.

За исполнетите обврски седуммината членови ќе добијат по 9.100 евра. Овие средства спаѓаат во трошоците на Банката.

Надзорниот одбор на Комерцијална банка го сочинуваат:

1. Сава Димитрова – Претседател и Независен член на Надзорниот одбор

2. Таки Фити – Заменик претседател и член на Надзорниот одбор

3. Горан Антевски – Член на Надзорниот одбор

4. Сашо Наумоски  Член на Надзорниот одбор

5. Александра Максимовска – Стојкова – Независен член на Надзорниот одбор

6. Ванчо Чифлиганец  Член на Надзорниот одбор

7. Фатмир Етеми  Член на Надзорниот одбор

Своето работење и активностите Надзорниот одбор на Комерцијална банка ги остваруваше на своите редовни седници кои беа одржувани најмалку еднаш квартално. Во текот на минатата година Надзорниот одбор одржал десет редовни седници.

Инаку, овој состав на Надзорниот одбор го одработува својот втор мандат, кој е со важност до 20 мај 2024 година.

Домашни банки

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка нема да работат на 2 јуни 2023 година

Објавено

на

Филијалите и експозитурите на Комерцијална банка АД Скопје нема да работат на 2 јуни (петок) 2023 година заради празнување на Духовден. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Финансиска поддршка од Комерцијална банка за ново издание на турнирот во мал фудбал „Тоше Проески“

Објавено

на

Меѓународниот турнир во мал фудбал „Тоше Проески“ во Крушево и годинава, со финансиска поддршка од Комерцијална банка, собра на едно место спортски екипи од повеќе држави во чест и спомен на музичката легенда. (more…)

Продолжи со читање

Домашни банки

Комерцијална банка ја врачи престижната награда „Роман на годината“ на академик Влада Урошевиќ

Објавено

на

Сo сечено врачување на наградата „Славко Јаневски“ на академик Влада Урошевиќ, Комерцијална банка како Генерален покровител одбележа уште едно престижно издание на „Роман на годината“.

Наградата под покровителство на Комерцијална банка се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150 илјади денари, а годинава ја доби романот „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од академик Влада Урошевиќ, во издание на „Арс Либрис“. Традиционално наградата ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување на културата „Славко Јаневски“.

Академик Урошевиќ е особено горд на наградата и на своето дело, кое докажува дека „македонскиот јазик може да се справи со најтешките задачи што книжевното творештво ги поставува пред него и дека на планот на книжевните идеи имаме што да му покажеме на светот“.

Банката обезбедува и 183.000 денари за паричен надоместок на членовите на жири-комисијата, кои годинава одлучуваа за победникот во конкуренција на 35 романи.

„Комерцијална банка е горда што е поддржувач на оваа значајна манифестација, во која препознава искрена желба и длабока волја за негување на македонскиот пишан збор и за создавање богато наследство за идните генерации. Секогаш е полесно заедно да успееме во оваа благородна цел“, порача Андреј Јовковски, директор на Самостојната дирекција за маркетинг во Комерцијална банка, при врачувањето на наградата.

Со поддршката на „Роман на годината“, како и со целокупната своја поддршка на домашната литература, Комерцијална банка дава долгорочен и исклучително значаен придонес за унапредување на литературното творештво во земјава.

Продолжи со читање

Популарно