Connect with us

Business Man

Колку ќе заработи Хари Костов од дивиденда од Комерцијална банка?

Објавено

на

Вчерашниот ден донесе огромна радост за акционерите на Комерцијална банка, со оглед на фактот дека банката објави известување за исплата на дивиденда за 2020 година.

По известувањето за дивидендниот календар, Комерцијална банка АД Скопје ја извести јавноста дека г-н Хари Костов, Главниот извршен директор и Претседател на Управниот одбор се стекнал со дополнителни 3.500 обични акции издадени од Комерцијална банка АД Скопје.

Согласно информациите кои беа обелоденети на порталот „Пари” за бројот на акции во сопственост на првиот човек на Комерцијална банка, г-дин Хари Костов поседува 20.000 акции од банката или 0,877% од вкупниот број акции.

Тоа значи дека акциите коишто ги поседува на г-дин Хари Костов ќе му донесат приход по основ на дивиденда од 10,8 милиони денари, ако се знае дека за една акција Комерцијална банка ќе исплати нето износ од 540 денари.

Business Man

Нашиот Бранко Стојкоски избран за еден од 40-те најуспешни лидери во Југоисточна Европа

Објавено

на

Во вторникот во Истанбул, Турција, беа доделени наградите на Business Elite’s Awards „40 under 40”, каде Бранко Стојкоски, Раководител на експозитура на НЛБ Банка АД Скопје, беше награден меѓу 40-те најуспешни лидери во Југоисточна Европа до 40 години. Водител на церемонијата беше познатиот турски актер и изведувач Јусуф Емини. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

Радован Витошевиќ меѓу 40-те највлијателни и најуспешни бизнис лидери до 40 години во Југоисточна Европа

Објавено

на

Оваа недела, во Истанбул беа доделени наградите на Бизнис елитата „40 под 40 години“, каде Радован Витошевиќ, главниот извршен директор на myWorld и регионален директор за Јужен Балкан (Македонија, Бугарија, Косово и Албанија) ја доби престижната интернационална награда „40 под 40 години“, како дел од 40-те најуспешни лидери во Југоисточна Европа до 40 години. (more…)

Продолжи со читање

Business Man

МОДАТА ПОВТОРНО Е ВО „ТРЕНД” – Бернар Арно е новиот најбогат човек во светот!

Објавено

на

Џеф Безос ја загуби титулата „најбогат човек во светот” откако неговото богатство се намали за 13,9 милијарди долари во само еден ден. (more…)

Продолжи со читањеПопуларно